Scytodes thoracica (Latreille 1802) türünün morfolojik özelliklerinin taramalı elektron mikroskopla belirlenmesi (Arachnida: Araneae)
Determination of the morphological characteristics of Scytodes thoracica (Latreille 1802) type by scanning electron microscop (Arachnida: Araneae)
  1. Tez No: 659865
  2. Yazar: FATMA TÜL BÜŞRA ESE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Örümcekler, dünyada 120 familya, 4144 cins ve 48301 tür ile Arachnida sınıfının en büyük takımını oluştururlar. Ülkemizde örümcekler üzerine çalışmalar 1967 yılında Karol ile başlamıştır ve Türkiye'ye ait olan 119 cins ve 302 türü tanımlayıp ülkemizin ilk örümcek listesini oluşturmuştur. Örümcekler morfolojileri ve anatomik özellikleri bakımından farklılıklar gösterir. Scytodes thoracica (Latreille 1802) kozmopolit dağılıma sahiptir. S. thoracica türü Avrupa çapında dağılım gösterir. 219 geçerli tür adını kapsar ve S. thoracica, Türkiye'de de yaygındır. S. thoracica, erkek bireylerde boy 3 ila 5 mm, dişi bireylerde ise 4 ila 6 mm olarak görülür. Baş ve göğüs sarı renkte ve küreseldir. Başın ön kısmı çıkıntılıdır. Kabukta kahverengi lekeler görülür. Ayaklar kahverengi halkalarla sarılı ve incedir. Karın oval, sarı-beyaz, kahverengi kısa tüylerle kaplıdır. Sırtın arka yarısında 2 sıra siyah dairesel işaretler vardır. Gözler, üç çift halinde düzenlenmiştir. Maksillaları sivri uçludur. Dişi üreme sistemi haplojin ve basit yapıdadır. Ekstremitelerinde duyu kılları vardır. Torasik yarık belirgin değildir. Örü memeleri küçük ve koniktir. Scytodes'in sefalotoraksı oval-geniş, dışbükey ve subglobulous, geniş bir şekilde yuvarlatılmış, öne eğimli ve zayıflatılmış, ön kenar oldukça dar ve kare kesilmiş, genellikle köşelerde bile hafifçe çıkıntılı; tamamen çizgi içermez. Keliserleri kitin membranlı ve uç kısmında fang vardır. Bu tez çalışmasında S. thoracica türünün taramalı elektron mikroskobu aracılığıyla morfolojik özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Spiders make up the largest order of the Arachida class in the world, with 120 families, 4144 genera and 48301 species. Work on spiders in our country began with Karol in 1967 and 119 genera and 302 species belonging to Turkey to define our country and constitutes the first spider list. Spiders differ in their morphology and anatomical features. Scytodes thoracica (Latreille 1802) has a cosmopolitan distribution. S. thoracica is distributed throughout Europe. 219 valid species include the name and S. thoracica is common in Turkey. S. thoracica is seen as 3 to 5 mm in length in males and 4 to 6 mm in females. Head and chest are globular in yellow color. The front of the head is protruding. Brown spots appear on the shell. Feet are thin and covered with brown rings. The abdomen is oval, covered with yellow-white, brown short hairs. There are 2 rows of black circular markings on the back half of the back.The eyes are arranged in three pairs. Their maxilla is pointed. The female reproductive system is haplogine and simple. It has sensory hair on its extremities. Thoracic cleft is not evident. Spinnerets are small and conical. Cephalothorax of Scytodes is oval-broad, convex and subglobulous, broadly rounded, curved forward and weakened, leading edge rather narrow and square-cut, often slightly protruding even at the corners; completely free of lines. Kelisers have a chitin membrane and a fang at the tip. In this thesis, the morphological characteristics of S. thoracica species were determined using scanning electron microscopy.