Bağlanma stillerinin anksiyete ve umutsuzluk düzeyi ile ilişkisi
The relation betweem attachment styles of anxiety and hopelessness
  1. Tez No: 626744
  2. Yazar: NAİLE NUR USTAOSMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA BARİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışma yetişkin bireylerin bağlanma stillerinin anksiyete ve umutsuzluk düzeyi ile ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Elde edilen demografik verilerle değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için de gerçekleşmiştir. Bu doğrultuda 18-65 yaş aralığında 70 kadın ve 77 erkek olmak üzere Samsun ilinde ikamet eden 147 kişilik örneklem grubuna Sosyo-Demografik Bilgi Formu,İlişki Ölçekleri Anketi,Durumluluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Beck Umutsuzluk Ölçeği uygulanmış,elde edilen veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarında bağlanma stilleri ile anksiyete ve umutsuzluk düzeyi arasında ilişki olduğu görülmektedir. Bağlanma stilleri ve anksiyete arasındaki ilişkide kaygı puanı arttıkça güvenli bağlanma ve kayıtsız bağlanma puanlarının azaldığı,korkulu bağlanma puanının ise arttığı görülmektedir.Bağlanma stilleri ve umutsuzluk düzeyi arasındaki ilişkide korkulu bağlanma ile umutsuzluk düzeyi arasında orta düzeyde pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmaktadır. Araştırma sonuçlarında sosyo-demografik veriler ile değişkenler arasında da ilişki olduğu görülmektedir. Kadın ve erkek katılımcılar arasında erkek bireylerin kayıtsız bağlanma puanları kadınlara göre daha yüksektir. Bireylerin yaş gruplarına göre kaygı puanları ve korkulu bağlanma puanları farklılık göstermektedir. Eğitim düzeylerinin anksiyete puanı, umutsuzluk puanı, güvenli bağlanma,korkulu bağlanma ve kayıtsız bağlanma sonuçları ile ilişkisinin olduğu,bu sonuçlara göre eğitim seviyesi daha düşük bireylerin eğitim seviyesi daha yüksek olan bireylere göre kaygı düzeyi,umutsuzluk düzeyi ve korkulu bağlanma puanlarının arttığı,güvenli bağlanmanın ise azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bireylerin eğitim düzeyi arttıkça kayıtsız bağlanmaları da artmaktadır. Bekar bireylerin evli bireylere göre daha yüksek kayıtsız bağlanma gösterdiği görülmüştür.Çalışma durumlarına göre çalışan bireylerin çalışmayan bireylere göre güvenli ve kayıtsız bağlanma düzeyleri daha yüksekken; çalışmayan bireylerin kaygı düzeyleri,umutsuzluk düzeyleri,korkulu ve saplantılı bağlanma düzeyleri çalışan bireylere göre anlamlı olarak daha yüksektir.Gelir düzeyi daha düşük bireylerin gelir düzeyi daha yüksek bireylere oranla güvenli bağlanma ve kayıtsız bağlanma puanlarının azaldığı,korkulu bağlanma,kaygı puanları ve umutsuzluk düzeylerinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aim that analyze the relation between attachment styles of adults and anxiety and hopelessness. it has been also researched to analyze relation between demographic datas and variables. In this direction, Socio-Demographic Information Note, Relationship Survey, State-trait Anxiety Inventory, Beck Hopelessness Scale was applied to 77 female and 70 male sample group aged between 18 and 65 years old residing in Istanbul and the datas obtained were analyzed. As a results of study, it is seen that there is a connection between attachment styles and anxiety and hopelessness level. It was observed that when the anxiety score increased in the relationship between attachment styles and anxiety, secure attachment score and dismissive avoidant score decreased, fearful attachment score increased. There is a mid-range and positive relation between fearful attachment and hopelessness level in the relationship between attachment styles and hopelessness level. As a result of study, it is also seen that there is a relation between socio-demographic datas and variables. The dismissive avoidant scores of male participant is higher than the female participant's among total participants. Anxiety scores and fearful attachment scores of participants vary across age groups. It was deduced that the level of education is related to anxiety score, hopelessness score, secure attachment, fearful attachment and dismissive avoidant results. According to the this results, it was concluded that low educated person's anxiety level, hopelessness level and fearful attachment scores is increased than highly educated person's, also secure attachment level is decreased. The dismissive level of individuals increases according as the level of education increases. It is seen that single individuals showed higher dismissive avoidant than the married individuals. While the secure attachment level and dismissive avoidant level of employed individuals is higher than the those who do not work, the level of anxiety, hopelessness and fearful attachment of unemployed individuals is higher than the those who work. It is deduced that the low-income individual's secure attachment score and dismissive avoidant score decrease as against the high-income individuals whereas fearful attachment, anxiety scores and hopelessness level increase.