Investigation of impact of climate change on small catchments using different climate model and statistical approaches
Farklı iklim modelleri ve istatistiksel yaklaşımlar kullanılarak küçük havzalar üzerinde iklim değişikliğinin etkilerinin araştırılması
- Tez No: 659920
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
İklim değişikliğinin hidroelektrik kapasitesi üzerindeki hidrolojik sonuçlarını araştırmak için istatistiksel bir ölçek küçültme tekniğinin kullanılması gereklidir. Küresel Dolaşım Modelleri (GCM'ler), yağış ve sıcaklık dahil olmak üzere potansiyel iklim değişikliği etkileri için çeşitli simülasyonlarda kullanılan önemli araçlardır. İstatistiksel ölçek küçültme yöntemleri, büyük ölçekli iklim parametreleri ile yerel değişkenler arasındaki bağlantının iyileştirilmesini kapsar. Bu çalışma, Türkiye'deki Göksu Nehri havzasındaki, (CanESM2'nce) kabul edilen istatistiksel olarak küçültülmüş emisyon senaryoları ile karşılaştırmalı olarak gözlemlenen değişkenlerin trend analizini sunmaktadır. Araştırmanın temel amacı, hem öngörülen aylık yağışı hem de (GCM) tahminlerini (GEP)'yla simüle edilen üç senaryo dahilinde (RCP2.6, RCP4.5 ve RCP8.5) değerlendirmektir. Kalibrasyon ve doğrulama süreleri için GEP modelinin (yağışı) çökelmesi için R-değeri 0.827 ve 0.755'tir. GEP modelinin sonuçları, doğrulama ve kalibrasyon süreleri dönemleri için doğrusal regresyon modeli ile karşılaştırıldığında (1971-2005), aylık ortalama yağış verilerini tahmin etmede kendi uygulanabilirliğini kanıtlamaktadır. Referans değerinin dönemiyle karşılaştırıldığında, havzadaki yağış, bulguların gösterdiği gibi bir düşüş sergilemektedir. Bu bağlamda, 2021-2100 döneminde, RCP8.5 senaryosu; RCP4.5 ve RCP2.6 senaryolarına göre yağışlarda beklenenden daha yüksek düşüş seviyeleri öngörmektedir. Çalışma alanındaki PM'nin eğilim analizi, istatistiksel olarak ölçeği küçültülmüş CanESM2 gelecek iklim projeksiyonunun ortalaması ile karşılaştırılmıştır ve trend düşüşte gösterilmiştir. Bununla birlikte, RCP 8.5 senaryosu trende göre daha yarı asimptotiktir.
Özet (Çeviri)
The use of a statistical downscaling technique is needed to investigate the hydrological consequences of climate change on the local hydropower capacity. Global Circulation Models (GCMs) are crucial tools used in various simulations for potential climate change effects, including precipitation and temperature. Statistical downscaling methods comprises the improvement of relations between the large-scale climatic parameters and the local variables. This study presents the trend analysis of the observed variables compared to the statistically downscaled emission scenarios that are adopted from the Canadian Second Generation Earth Systems Model (CanESM2) in the basin of Goksu River which is located in Turkey. The key purpose of the research is to evaluate both the predicted monthly precipitation and the projections of GCMs within the three simulated scenarios of (RCP2.6, RCP4.5, and RCP8.5) by Gene Expression Programming (GEP). The R-value is 0.827 and 0.755 for precipitation of the GEP model for the periods of calibrating and validation. In comparison with the LR model for the validation and calibration periods (1971-2005), the results of the GEP model prove its applicability in projecting the data of the monthly mean rainfall. Generally, in the simulated periods of 2021-2100, the mentioned scenarios forecast a decline in the monthly mean precipitation in the basin. Moreover, the scenario of RCP8.5 projects more suitable for the case study than expected under the scenarios of the RCP4.5 and RCP2.6. The mean statistically downscaled CanESM2 model was compared with the trend analysis of PM over the case study area, and the trend was shown in decreasing. However, the RCP 8.5 scenario has the more quasi-asymptotic for trend.