Bir Cumhuriyet sanayisi örneği olarak SEKA
SEKA as an example of Republic industry
  1. Tez No: 659921
  2. Yazar: ZAFER ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ACUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Bu tez çalışması, SEKA'nın 1981'den itibaren Ar-Ge alanında yaptığı bütün faaliyetlerin incelemesini kapsamaktadır. Çalışmanın amacı, Ar-Ge sürecini ve elde edilen sonuçları ortaya koymaktır. SEKA'da Ar-Ge süreci, geniş bir arşiv çalışması sonucunda aydınlatılmıştır. Söz konusu arşiv kaynakları, SEKA Dokümantasyon Merkezi'nden temin edilmiştir. SEKA Ar-Ge faaliyetleri, tür bakımından Alternatif ve Yardımcı Ham Madde Geliştirme, Kenaf ve Verimlilik Çalışmaları olarak üçe ayrılmıştır. Alternatif ve Yardımcı Ham Madde Geliştirme ve Kenaf bölümlerinde müessesenin temel amacı, selüloz üretiminde odun yerine ikame edilebilecek bir alternatif ham madde bulabilmektir. Ormanların ekolojik olarak vazgeçilmez bir unsur olması, doğru bir ağaç yetiştirme politikasının eksikliği ve selülozun dışarıdan ithal edilmesi nedeniyle bu çalışmalar önemli bir yer kaplamaktadır. Ayrıca selülozun dışarıdan ithal edilmesinde bir diğer sorun, oluşan ekonomik dar boğazlar sebebiyle fiyatının çok yükselmesidir. SEKA söz konusu sorunlar sebebiyle dünya literatürünü gözününde bulundurarak fabrikalarının hususi ihtiyaçlarına göre alternatif ham madde ve yardımcı maddeler konusunda çözüm yolları aramıştır. Verimlilik çalışmalarında ise müessese, kamu kurumları ve uluslarası kuruluşlar ile birlikte verimlilliği artırma ve maliyeti azaltma çalışmaları yapmıştır. Başta Avrupa Kalkınma Sınayi Örgütü olan UNİDO ve üniversiteler bu konuda SEKA'nın en önemli çalışma ortaklarıdır. SEKA, Ar-Ge'yi etkileyen sorunlar kapsamında Avrupa kâğıt sanayisi ile karşılaştırılmıştır. ArGe üzerinden yapılan bu karşılaştırmalı analiz, fabrikalardaki makinelerin boyut ve hızlarından, üretim ve kapasitelerine kadar birçok göstergeyi kapsamaktadır. Bu analizle birlikte SEKA'nın yatırım ve maliyetler konusundaki problemleri kâğıt sanayisi çerçevesinde ortaya koyulmuştur. Ar-Ge çalışmalarının rekabet edebilecek düzeyde olması için gerekli yatırım ve teknolojiye sahip olunması şarttır. SEKA'nın bir Kamu İktisadi Teşebüs olarak kullandığı kâğıt makinelerinin eski olması, yatırımların 1980‟den sonra özelleştirme ile azalması ve kâğıt ana ham maddelerinde dışarıya karşı bağımlılık Ar-Ge çalışmalarını olumsuz etkilemiştir. Sonuç olarak SEKA'da Ar-Ge faaliyetleri, sürdürülebilir bir ekonomik büyümeye değil, müessesedeki var olan sorunları çözmeye yöneliktir. Tüm bu etkenler, SEKA'nın 2000'li yıllarda sahneden çekilmesine sebep olmuştur. Anahtar Sözcükler SEKA, Ar-ge, Kâğıtçılık, Kâğıt Sanayi, KİT
Özet (Çeviri)
This thesis study covers the review of all activities of SEKA in the field of R&D since 1981. The aim of the study is to reveal the R&D process and the results obtained. At SEKA, the R&D process has been illuminated as a result of a wide range of archival studies. These Archive resources are obtained from SEKA Documentation Center. SEKA R&D activities are divided into three as Alternative and Auxiliary Raw Material Development, Kenaf and Productivity Studies in terms of species. The main purpose of the establishment in the Sections of Alternative and Auxiliary Raw Material Development and Kenaf is to find an alternative raw material that can be substituted instead of wood in the production of cellulose. These studies take an important place due to the ecologically indispensable element of forests, the lack of an accurate tree growing policy and the importation of cellulose from outside. In addition, another problem in the importation of cellulose from outside is that its price has increased a lot due to the economic bottlenecks that have occurred. SEKA has looked for solutions to alternative raw materials and auxiliaries according to the special needs of its factories by considering the world literature due to these problems. In productivity studies, the institution, together with public institutions and international organizations, has carried out efforts to increase efficiency and reduce costs. UNĠDO, the European Development Testing Organization, and universities are seka's most important working partners in this regard. SEKA has been compared with the European paper industry within the scope of the problems affecting R&D. This comparative analysis through R&D covers many indicators from the size and speed of the machines in the factories to their production and capacity. With this analysis, SEKA's problems in terms of investment and costs were presented within the framework of the paper industry. R&D studies must have the necessary investment and technology to be competitive. The old paper machines used by SEKA as a Government Business Enterprise, the reduction of investments with privatization after 1980 and the dependence on the outside in paper anahammades; It has negatively affected R&D studies. As a result, R&D activities at SEKA are not aimed at sustainable economic growth, but aimed at solving existing problems in the institution. All these factors caused SEKA to withdraw from the stage in the 2000s. Keywords SEKA, R&D, Paper Industry, KİT