Ailevi akdeniz ateşi hastalarında nötrofil/lenfosit oranı, trombosit/lenfosit oranı ve ortalama trombosit hacminin atak dönemi ve MEFV mutasyon tipi ile ilişkisi
The relationship of neutrophil/ lymphocyte ratio,platelet/lymphocyte ratio and mean platelet volumewith attack period and MEFV mutation type in familymediterranean fever patients
  1. Tez No: 659922
  2. Yazar: MUSTAFA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT EDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ailevi Akdeniz Ateşi (AAA) ateş ve eşlik eden abdominal, artiküler, plevral tutulum ve erizipel benzeri cilt tutulumuyla karakterize otozomal resesif bir hastalıktır. AAA, çoğu hastada pyrin proteinini kodlayan 16. Kromozomdaki MEFV geninde görülen mutasyonlar ile ilişkilidir. Özellikle son dekatta yapılan bazı çalışmalarda çeşitli romatizmal hastalıklar, maligniteler ve inflamatuar hastalıkların aktivite ve prognoz tayininde tam kan sayımından elde edilen parametreler kullanılmaya başlanmıştır. Dolayısıyla bu çalışmada NLR, PLR, MPV değerlerinin AAA hastalarının atak dönemi ve atak dışı intervallerinde akut inflamasyon veya subklinik inflamasyon ile ilişkisi ve bu parametrelerin AAA hastalarında MEFV gen mutasyon tipleriyle ilişkisi olup olmadığının araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı, Fizik Tedavi – Romatoloji Polikliniğine başvuran ve Ailevi Akdeniz Ateşi tanısı ile takip edilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Ataklar arası interval döneminde olan 192 hasta (AAA İnaktif), atak döneminde 59 AAA hastası (AAA Aktif) ve 279 sağlıklı gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Gruplar arasında NLR, PLR, MPV, ESR, CRP ve WBC değerleri karşılaştırıldı. Hasta grubunda ayrıca MEFV gen mutasyonları incelendi ve MEFV gen mutasyon alt tiplerinin NLR,PLR ve MPV ile ilişkisi araştırıldı. BULGULAR: Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Familial Mediterranean Fever (FMF) is an autosomal recessive disease characterized by fever and accompanying abdominal, articular, pleural involvement and erysipelas-like skin involvement. FMF is associated with mutations in the MEFV gene on chromosome 16, which encodes the pyrin protein in most patients. Especially in some studies conducted in the last decade, parameters obtained from complete blood count have begun to be used in determining the activity and prognosis of various rheumatic diseases, malignancies and inflammatory diseases. Therefore, in this study, it was aimed to investigate the relationship of NLR, PLR, MPV values with acute inflammation or subclinical inflammation in the attack and non-attack intervals of FMF patients and whether these parameters are related to MEFV gene mutation types in FMF patients. MATERIAL AND METHOD: Patients who were admitted to the Yüzüncü Yıl University Faculty of Medicine, Physical Medicine and Rehabilitation Rheumatology outpatient clinic and were on follow-up with diagnosis of FMF were included in the research. 192 patients in the interval between attacks (FMF Inactive), 59 FMF patients (FMF Active) during the attack period and 279 healthy volunteers were included in the study. NLR, PLR, MPV, ESR, CRP and WBC values were compared between the groups. MEFV gene mutations was also examined in the patient group and the relationship of MEFV gene mutation subtypes with NLR, PLR and MPV was investigated. FINDINGS: There was no statistically significant difference between the groups in terms of age and gender distribution (p> 0.05).