Metal Eşya Endeksine kayıtlı şirketlerin finansal performanslarının bulut endeks performans yöntemiyle değerlendirilmesi
Assessment of the financial performances of companies registered in the metal goods index with the Bulut Index performance method
- Tez No: 659934
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİŞTAH SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Metal Eşya sektörü Türkiye'de imalat sanayinin lokomotif sektörleri arasında yer almaktadır. Bu sektörün varlığını sürdürebilmesi ve rekabet gücünü artırabilmesi finansal performanslarına bağlıdır. Dolayısıyla rekabet güçlerini sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmeleri ve ne oranda başarılı olduklarını görebilmeleri finansal performanslarının ölçümünü ve analizini gerekli kılmaktadır. Özellikle Çok Kriterli Karar Verme yöntemleriyle yapılan analizler neticesinde çok sayıda kriterin ve alternatifin aynı anda analize tabi tutularak finansal performans ölçümüne gidilmesi daha sağlıklı ve bütünsel bakış açısı elde edilebilmeleri açısından önem arz etmektedir. Bu çalışmanın amacı, Metal Eşya Endeksine (XMESY) kayıtlı şirketlerin 5 yıllık verileriyle (2015-2019) finansal performanslarının değerlendirilerek, sonuçların nasıl endekslenebileceğini göstermektir. Finansal performans analizi Çok Kriterli Karar Verme yöntemlerinden dinamik bir yöntem olan Bulut Endeks Performans Yöntemiyle analiz edilmiştir. Yöntem uygulanırken oran analizinde kullanılan likidite oranları, verimlilik oranları, finansal yapı oranları, karlılık ve büyüme oranlarından 5 ana grup altındaki finansal oranlardan faydalanılmıştır. Alternatiflerin genel endeks düzeyinde puanları hesaplanıp sıralama değerleri belirlendikten sonra alt endeksler bazında da çıktılar elde edilerek işletmeler hem kendi içerisinde hem de kendi aralarında analize tabi tutulmuştur. Böylelikle karar vericilere etkili ve çok yönlü bir performans değerlendirme modeli sunmak amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fabricated Metal Products sector is among the leading sectors of the manufacturing industry in Turkey. The sustainability and competitiveness of this sector depends on their financial performance. Therefore, their ability to maintain their competitive power in a healthy way and to see how successful they are, requires measuring and analyzing their financial performance. Especially, as a result of the analysis made with Multi-Criteria Decision Making Methods, it is important to analyze financial performance by analyzing many criteria and alternatives at the same time in order to obtain a healthier and holistic perspective. The purpose of this study is to how the results can be indexed by evaluating the financial performance of companies registered in the Metal Goods Index (XMESY) with 5 year data (2015-2019). Financial performance analysis has been analyzed using Bulut Performance Index method, which is a dynamic method of MCDM methods. While applying the method, financial ratios are used under 5 main groups of liquidity ratios, efficiency ratios, financial structure ratios, profitability ratios and growth ratios used in ratio analysis. After the scores of the alternatives were calculated at the general index level and the ranking values were determined, the outputs were obtained on the basis of sub-indices and the enterprises were analyzed both within themselves and among themselves. Thus, it is aimed to provide decision makers with an effective and versatile performance evaluation model.