Otizm spektrum bozukluğu ve ağır metal ilişkinin araştırılması
The examination of the relationship between autism spectrum disorder and heavy metal
- Tez No: 659947
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nöroloji, Psikiyatri, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Neurology, Psychiatry, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Araştırmada, otizm spektrum bozukluğu ile ağır metal düzeyleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Ayrıca araştırmada çocukların motor taklit becerileri ile çocukların metal düzeyleri arasında bir ilişkinin olup olmadığı da incelenmiştir. Araştırmanın evrenini 4-8 yaş arasındaki sağlıklı çocuklar ile otizmli çocuklar oluşturmaktadır. Araştırmada %51,3'ü (n=20) otizmli olan çocuk ve %48,7'si (n=19) de sağlıklı olan çocuklar olduğu belirlenmiştir. Otizmli olan çocukların %50,0'si (n=10) kız ve %50,0'si (n=10) erkeklerden oluştuğu ve sağlıklı çocukların %57,9'u (n=11) erkek ve %42,1'i (n=8) kızlardan oluştuğu görülmüştür. Otizmli olan çocukların yaş ortalaması 6,25±1,20 olduğu ve sağlıklı olan çocukların yaş ortalaması 6,32±1,70 olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to examine the relationship between autism spectrum disorder and heavy metal levels. In addition, the existence of the relationship between children's motor imitation skills and their metal levels. 4-8 aged healthy and autistic children are the population of this study. 51.3% (n=20) children are determined as autistic and 48.7% (n=19) are determined as healthy children in the research. 50.0% (n=10) of autistic children were girl and 50.0% (n=10) of them were boy, where healthy children's 57.9% (n=11) were boy and 42.1% (n=8) were girl. It is determined that the average of age is 6,25±1.20 for autistic children and 6,32±1.70 for healthy ones.