Split(s,t)-Lucas kuaterniyonları
Split(s,t)-Lucas quaternions
- Tez No: 659948
- Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA MENKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tezin literatür bilgilerini içeren giriş kısmında tezin amacı ve kapsamı verilmektedir. İkinci bölümde Fibonacci ve Lucas sayıları ile bu sayılar arasındaki bağıntılar, klasik ve split kuaterniyonlar ile bunlarla ilgili olan tanımlar, kavramlar, özdeşlikler ve teoremler sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, (s,t)-Lucas kuaterniyonları ile ilgili temel tanımlardan sonra split (s,t)-Lucas kuaterniyonları tanımlanmakta ve çalışılmaktadır. Bahse konu kuaterniyonların cebirsel özellikleri araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of three parts. In the first chapter, the purpose and scope of the thesis are given in the introductiın part that includes the literature information of the thesis. In the second chapter,Fibonacci and Lucas numbers and the relations between these numbers, classical and split quaternions and related definition, concepts. identities and theorems are presented. In the third chapter, after the basic definitions about (s,t)-Lucas quaternions, split (s,t)-Lucas quaternions are defined and studied. The algebraic properties of these quaternions are investigated.