Şantlı çocuğa sahip ailelere verilecek eğitimin ailenin bakım vermeye hazır oluşluğuna etkisinin belirlenmesi
Determining the effect of education to be given to families with children with shunts on the for family's preparedness to for caregiving
- Tez No: 683048
- Danışmanlar: PROF. DR. NEDİME KÖŞGEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, Çocuk Cerrahisi, Nursing, Health Education, Pediatric Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu tez, şantlı çocuğa sahip ailelere verilen eğitimin ailenin bakım vermeye hazır oluşluğuna etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma 30.04.19-18.03.2021 tarihleri arasında çift merkezli olarak Ankara ve Eskişehir illerinin Araştırma Hastaneleri'nde kriterlere uygun 25 şantlı çocuğa sahip ebeveyn ile ön test son test deseninde yarı deneysel olarak planlandı. Müdahale aşamasından önce şantlı çocuğa sahip ebeveyne Sosyo-demografik Özelliklerin Veri Toplama Formu ile ''Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği'' kullanıldı. Veriler toplandıktan sonra müdahale aşamasında; 35 dakikalık Power Point sunumu, Gagne'nin öğretim etkinlikleri tekniğinden yararlanılarak şantlı çocuğa sahip ebeveyne teke tek ''Şant Bakımı Ve Takibi Eğitimi'' verildi. Görüşme sonunda her bir ebeveyne eğitimin basılı broşürü verildi. Eğitimden bir gün sonra müdahalenin etkinliğini ölçmek için''Bakım Vermeye Hazır Oluşluk Ölçeği'' tekrarlandı. Veriler Wilcoxon Signed Rank Test, Eşleştirilmiş t Testi ve Split Plot Anova ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Determining the Effect of Education to be Given to Families with Children with Shunts on the for Family's Preparedness to for Caregiving Aim: This thesis was conducted to determine the effect of the education given to families with children with shunts on the for family's preparedness to for caregiving. Materials and Methods: The study was planned as a quasi-experimental study with parents having 25 children with shunt in Ankara and Eskişehir Research Hospitals between 30.04.19-18.03.2021 in a pre-test post-test design. Before the intervention phase, the Socio-demographic Characteristics Data Collection Form and the“Preparedness for Caregiving Scale”were used. After the data is collected, in the intervention phase; Using Gagne's teaching activities technique, one-to-one“Shunt Care and Follow-up Training”was given to the parents of the child with shunt with a 35-minute Power Point presentation. At the end of the interview, each parent was given a printed brochure of the training. One day after the training, the“Preparedness for Caregiving Scale”was repeated to measure the effectiveness of the intervention. Data were analyzed with Wilcoxon Signed Rank Test, Paired t-Test and Split Plot Anova.