Düzce ili merkez ilçesindeki kuş türlerinin rekreasyon alanları ile ilişkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of birds species with recreation areas in the central district of duzce province
  1. Tez No: 659952
  2. Yazar: NURDAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEYLA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye'de yirminci yüzyılın yarısından sonra hızla artan kentleşme ile ekolojik dengede bozulmalar oluşmuştur. Ekolojik dengenin bozulması ile yaban hayatı, mevcut habitatında parçalanmalar ve habitatın tamamen yok olması ile karşı karşıya kalmıştır. Değişen yaşama ortamı koşullarına adapte olan canlı türleri yaşamlarını devam ettirirken adapte olamayan canlı türleri ise alandan tamamen uzaklaşmaktadır. Düzce ili Merkez ilçesinde bulunan Ali Hamza Parkı, Avni Akyol Parkı, İsmet İnönü Parkı, Kent Park, Melensu Parkı ve Muncurlu Gölet Park örnek alanlar olarak belirlenerek yaban hayatı için gösterge konumunda olan kuş türleri tespit edilip örnek alanlar ile ilişkileri incelenmiştir. Örnek alanlara altı aylık süreçte her hafta gidilerek kuş türleri ve kuş türlerine ait birey sayıları hat boyu ve noktasal gözlem yöntemleri ile tespit edilerek habitat ögeleri ile ilişkileri ve kuş türleri ve birey sayılarına bağlı olarak PAST 4 ve SPSS 22 yazılımları ile araştırma alanlarının kuş türleri açısından biyolojik çeşitlilik değerleri değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda kentleşmeye adapte olan kaya güvercini Columba livia (Kaya güvercini), Passer domesticus (Serçe), Corvus corone (Leş kargası) gibi bazı kuş türleri popülasyonlarının arttığı, bu yüksek popülasyon karşısında bazı kuş türlerinin ise alanda az bulunduğu veya alanı hiç tercih etmedikleri, baskın olan Columba livia (Kaya güvercini), Corvus corone (Leş kargası) gibi kuş türlerinin çevreye olumsuz etkilerinin olduğu tespit edilmiştir. Alanda bulunan kuş türlerinin korunması, baskın olan kuş türlerine ait populasyonun kontrol altında tutularak çevreye verdikleri zararın en aza indirgenmesine yönelik önlemler ve diğer türlerin alanları kullanabilmesi için gereken habitat yapısının sağlanması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In Turkey, after the half of the twentieth century, with rapidly increasing urbanization, environmental balance disorders were formed. With the degradation of the ecological balance, wildlife has faced fragmentation in its existing habitat and the complete extinction of the habitat. Living species that adapt to changing living conditions continue their lives, while living species that cannot adapt completely move away from the field. Ali Hamza park, Avni Akyol park, Ismet Inonu Park, Kent Park, Melensu Park and Muncurlu Pond Park, located in the Central District of Duzce province, were identified as sample areas and the bird species that are indicative of wildlife were identified and their relationship with sample areas were examined. By going every week for six months to sample areas and the number of individuals of bird species bird species spot observation methods with elements determined with the line length and the number of individuals and habitat relationships and bird species and, depending on the research area in terms of bird species and 22 of the past 4 SPSS software the values of biodiversity have been evaluated. As a result of urbanization which is adapted to study the rock pigeon, Columba livia (pigeon), Passer domesticus (sparrow), Corvus corone (crow), such as the increase of populations of some bird species, the higher the population in the face of some bird species in the area where it is less, or they didn't choose any of space, the dominant Columba livia, Corvus corone, bird species such as it has been found that can have negative effects on the environment. The protection of bird species in the area, the population of the dominant bird species measures to minimize their damage to the environment by keeping it under control, and habitat structure for other species provision of recommendations are presented that need to use the area.