Sağlıklı term bebeklerde kord kanı bilirubin değeri ve kord kan gazında metabolik asidoz belirteçlerinin tedavi gerektiren hiperbilirubinemiyi öngörmedeki yerinin prospektif olarak incelenmesi
A prospective investigation of the value of cord blood bilirubin and metabolic acidosis markers in cord blood gas in predi̇cti̇ng treatment requiring hyperbilirubinemia in healthy therm
- Tez No: 659955
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR CÖMERT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çalışmamıza, prospektif olarak SBÜ İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde doğan ve dahil edilme kriterlerini sağlayan 812 bebek dahil edildi. Bu bebeklerden göbek kordonundan kan örneği alınarak bilirubin ve kan gazı parametreleri çalışıldı. Vajinal yolla doğan bebeklerde postnatal 0., 12., 24.; sezaryen ile doğanlarda postnatal 0., 12., 24 ve 48. saatlerde transkutan bilirubin düzeyleri kayıt edildi. Transkutan bilirubin değeri Bhutani risk eğrilerine göre %75 persantil üzerine çıkanlar ciddi hiperbilirubinemi; bilirubin düzeyi %75 persantil altındakiler ise kontrol grubuna dahil edildi. Ayrıca bebeklerin gestasyon haftası, cinsiyeti, doğum şekli, doğum tartısı, etnik kökeni, anne/bebek kan grubu, direkt coombs testi, anneye ait risk faktörleri ile ilgili bilgiler doğum kayıtlarından elde edildi.
Özet (Çeviri)
Our study included 812 babies who were born in the SBU Istanbul Training and Research Hospital, Süleymaniye Obstetrics and Pediatrics Health Practice and Research Center and who met the inclusion criteria. Bilirubin levels and blood gas analysis were determined by taking blood samples from the umbilical cord in the delivery room. Transcutaneous bilirubin values were recorded at postnatal 0, 12, 24 th hours in babies born by vaginal route and at postnatal 0, 12, 24 and 48 hours in babies born by cesarean section. Babies with transcutaneous bilirubin levels above the 75% percentile according to the Bhutani risk curves were classified as severe hyperbilirubinemia; babies whose bilirubin level was below the 75% percentile according to their postnatal age were included in the control group. In addition, information about the babies' gestational week, gender, delivery type, birth weight, ethnic origin, mother / baby blood type, direct coombs test, maternal risk factors were obtained from birth records.