Bazı çilek (Fragaria x ananassa L.) çeşitlerinin farklı tuz konsantrasyolarına karşı dayanıklılıklarının belirlenmesi
Determination of some strawberry (Fragaria x ananassa L.) cultivars resistance to different salt concentrations
  1. Tez No: 672612
  2. Yazar: ONUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ONUR SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tarım alanlarında bitkisel üretimi tehdit eden en önemli problemler arasında yer alan tuzluluk, bitkilerde büyüme ve gelişme süreçlerine yaptığı olumsuz etkilerinin yanında bitkilerde ayrıca morfolojik, hücresel, fizyolojik ve moleküler seviyede pek çok aksaklıklara neden olmaktadır. Bu çalışmada, sera koşullarında iki farklı çilek çeşidine ('Sweet Charlie', 'Camarosa') artan dozlarda (0, 500, 1000 ve 2000 mg.kg-1 NaCl ) tuz uygulamalarının bitkilerin bazı büyüme ve stres parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre artan dozlarda NaCl uygulamaları ile 'Sweet Charlie' çeşidi 'Camarosa' çeşidine kıyasla yapraklarında daha fazla antioksidan bulundurduğu ortaya çıkmıştır. Her iki çilek çeşidinde de NaCl uygulamaları kuru madde verimini düşürürken 'Sweet Charlie' çeşidi 'Camarosa' çeşidine kıyasla daha fazla kuru maddeye sahip olmuştur. Artan dozlarda NaCl uygulamaları ile aynı zamanda çilek çeşitlerinin yeşil aksam Na konsantrasyonlarında istatiksel olarak önemli artışa neden olmuştur. 'Sweet Charlie' çeşidinin kontrol uygulamalarında 446 mg.kg-1 olan yeşil aksam Na konsantrasyonu 2000 ppm NaCl dozu koşullarında 1.759 mg.kg-1'e, 'Camarosa' çeşidinde ise kontrol uygulamasının 427 mg.kg-1 olan Na konsantrasyonu 2000 ppm NaCl uygulamasında 1.165 mg-kg-1'e yükselmiştir. Elde edilen sonuçlara göre 'Sweet Charlie' çeşidi 'Camarosa' çeşidine göre yetiştirme ortamından daha fazla Na alımı yaptığı ortaya çıkmıştır. Sonuçlar artan dozlarda NaCl uygulamalarının her iki çilek çeşidinin büyüme performansı ile yaprak toplam fenol ve antioksidan içeriğinde önemli bir değişime neden olmadığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Salinity, which is one of the most important problems limiting crop production in agricultural fields, besides its negative effects on growth and development processes in plants, also causes many disorders in plants at morphological, cellular, physiological and molecular levels. In this study, the effects of increment doses (0, 500, 1000 and 2000 mg.kg-1 NaCl) of salt applications on some growth and stress parameters of two different strawberry varieties ('Sweet Charlie', 'Camarosa') grown under greenhouse conditionof were investigated. As a result of the research, it has been revealed that the“Sweet Charlie”contained more antioxidants in its leaves compared to the“Camarosa”when treated increasing doses of NaCl. NaCl applications decreased the dry matter in both strawberry varieties, with more dry matter in“Sweet Charlie”compared to the“Camarosa”. With increasing doses of NaCl applications, shoot Na concentrations of both strawberry increased significantly. In 'Sweet Charlie,' shoot Na concentration the increased from 446 mg.kg-1 in control treatment 1.759 mg.kg-1 in 2000 ppm NaCl treatment, and from 427 mg.kg-1 to 1.165 mg-kg-1 in Camarosa. The resultrs showed that 'Sweet Charlie' made more Na intake from the growing medium compared to the 'Camarosa' variety and that increasing doses of NaCl did not cause a significant change in the growth performance and the leaves total phenol and antioxidant content of both strawberry cultivars.