COVID-19 polikliniğine başvuran yetişkin hastaların demografik ve klinik özellikleri
Demographic and clinical characteristics of adult patients applied to COVID-19 polyclinic
- Tez No: 659960
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Çin'in Wuhan şehrinde 2019 yılının sonlarında ortaya çıkıp kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılan Covid-19'un etkin bir tedavisi yoktur. Bu yüzden hastalarda solunum yetmezliği ve ölüm gibi ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bizim bu çalışma ile amacımız, Covid-19 polikliniğine başvuran yetişkin hastaların demografik ve klinik özelliklerinin değerlendirilmesi ve bunların prognoza olan sonuçlarını ortaya koymaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 1 Mayıs 2020 – 15 Mayıs 2020 tarihleri arasında T.C SBÜ Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Covid-19 polikliniğine başvuran 18 yaş ve üstü yetişkin hastalar dahil edilmiştir. Hastaların başvurularında bakılan WBC, Lenfosit, CRP, komorbid hastalıklar, sigara alışkanlıkları, RT-PCR sonuçları retrospektif olarak incelendi. Hastaların Toraks BT bulguları retrospektif olarak incelenip sınıflandırıldı. Hastanenin servis ve yoğun bakım ünitelerine yatışı yapılmış olan hastaların yatış gün sayıları kaydedildi. Verilerin istatiksel analizi SPSS 25.0 paket programı kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 629 hastanın yaş ortalaması 23.60 ± 1.36 yıl (min:22- maks:32) idi. Hastaların RT-PCR (+) olan 186 erkek, 152 kadın hasta varken RT-PCR (-) olan 141 erkek 132 kadın hasta vardı. BT tutulumu olanların ortalama yaş, CRP, WBC, lenfosit değerleri, olmayanlara göre anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur. Çalışmamızda CRP değerleri arttıkça YBÜ yatış süreleri uzamıştır. YBÜ yatış süreleri ile lenfosit değerlerinin karşılaştırılmasında ise lenfosit değerleri azaldıkça YBÜ yatış süreleri artmıştır. Sonuç: Covid-19 hastalarının prognozunu ve mortalitesini etkileyen faktörlerle ilgili birçok bilimsel çalışma yapılmıştır. Biz de çalışmamızda bu faktörlerin birbiri arasındaki ilişkiyi analiz ettik. Bu analizler sonucunda laboratuvar parametreleri ve BT tutulumunun prognoza etkili olduğunu gösterdik.
Özet (Çeviri)
Purpose: There is no effective treatment for Covid-19, which emerged in Wuhan, China in late 2019 and spread all over the world in a short time. Therefore, it causes serious consequences such as respiratory failure and death in patients. Our aim with this study is to evaluate the demographic and clinical characteristics of adult patients admitted to the Covid-19 outpatient clinic and to reveal their prognosis results. Matherial and method: Adult patients aged 18 and over who applied to the Covid-19 outpatient clinic of the T.C SBÜ Ümraniye Training and Research Hospital between 1 May 2020-15 May 2020 were included in the study. We analyzed retrospectively the WBC, Lymphocyte, CRP, presence of comorbid diseases, smoking habits, and RT-PCR results. Thoracic CT findings of the patients were retrospectively analyzed and classified. The number of days of hospitalization of the patients who were admitted to the service and intensive care units of the hospital were recorded. The data were analyzed using the SPSS 25.0 package program. Results: The mean age of 629 patients included in the study was 23.60 ± 1.36 years (min: 22- max: 32). Patients RT-PCR (+) was 186 males, 152 female patients while RT-PCR (-), which had 141 male 132 female patients. The mean age, CRP, WBC, lymphocyte values of those with CT involvement were found to be significantly higher than those without CT involvement. In our study, as the CRP values increased, the length of stay in the ICU increased. In the comparison of ICU length of stay and lymphocyte values, as lymphocyte values decreased, ICU hospitalization periods increased. Conclusions: Many scientific studies have been conducted on the factors affecting the prognosis and mortality of Covid-19 patients. In our study, we analyzed the relationship between these factors. As a result of these analyzes, we showed that laboratory parameters and CT involvement were effective on prognosis.