İkinci trimester tarama testlerinde kullanılan maternal serum alfafetoprotein değerinin gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of maternal serum afp value used in second trimester screening tests on pregnancy results
- Tez No: 659959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE SİNAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Amacımız ikinci trimester tarama testinde açıklanamayan alfa-fatoprotein (AFP) yüksekliğinin (AFP >1 MOM ) kötü fetomaternal sonuçlarla ilişkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019- Haziran 2020 Tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran ikinci trimester tarama testi yaptıran , ikinci trimesterde Ms-AFP ölçümü yapılmış olan ve gebelik sonuçları bilinen 488 gebe çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri , maternal yaş, gravida, parite gibi sosyodemografik özellikleri ve gebeliğe ilişkin verileri kaydedildi. Çoğul gebelikler ve kayıtlardaki verileri yeterli olmayan gebeler çalışmadan çıkarıldı. Çalışılacak obstetrik sonuçlar preeklampsi, plasental patolojiler, intrauterine gelişme geriliği (İUGR), doğum haftası, fetal ölüm olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objects: In this study we aim to determine the risks of adverse obstetric outcomes in pregnant women with unexplained elevations of maternal serum alpha-fetoprotein (MSAFP) in second trimester Methods: Pregnant women (n:488 ) who visit the Health Sciences Universty Istanbul Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrıcs Clinic between January 2019 and June 2020,with a second trimester screening test results including MSAFP and were included in the study. Data of pregnants such as demographic characteristics, maternal age, gravida, and parite of the were recorded. Multiple pregnancies and pregnant women with missing data were excluded from the study. Obstetric outcomes were defined as preeclampsia, ablation placenta, intrauterine growth retardation (IUGR), and fetal death.