Koronavirüs(COVID-19) enfeksiyonu geçirmiş ya da geçirmekte olan gebeler ile sağlıklı gebelerin maternal, obstetrik ve neonatal sonuçlarının karşılaştırılması
The comparison of maternal, obstetric and neonatal outcomes of pregnant women with coronavirus (COVID-19) and control patients
  1. Tez No: 659963
  2. Yazar: MELTEM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Giriş ve Amaç: Bu araştırmanın amacı; Koronavirüs (Covid-19) enfeksiyonu geçirmiş veya geçirmekte olan gebeler ile sağlıklı gebelerin maternal, obstetrik ve neonatal sonuçlarının arasında fark olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Retrospektif, kontrol grubu karşılaştırmalı olarak tasarlanan bu çalışmaya; Koronavirüs enfeksiyonu nedeniyle S.B.Ü. Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvurmuş, SARS-CoV-2 için RT-PCR sonucu pozitif olup 24-41 hafta gebeliği olan, doğum yapmış, 18-49 yaş aralığındaki 79 gebe dahil edilmiştir. Hastaların klinik özellikleri, laboratuar testleri, grafi bulguları, neonatal ve obstetrik sonuçları not edilmiştir. Kontrol grubu her koronavirüs enfeksiyonlu gebenin ardından gelen ilk üç doğum olarak belirlenmiştir. Elde edilen bulgular kaydedilerek iki grup birbiriyle ve kendi içinde karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışma grubunu 15 Aralık 2020 tarihinden önce Covid-19'lu 79 gebe ve 237 SARS-CoV-2 RT-PCR sonucu negatif olan doğum yapan gebe oluşturmuştur. Covid -19 enfeksiyonlu gebe grubunda öksürük (%65.8), kas ağrısı (%45.6), nefes darlığı (%38) ve ateş (%35.4) en sık görülen semptomlardır. Hastaların %17.7'si asemptomatik, %22.8'i hafif, %49.4'ü orta, %6.3'ü ciddi, %3.7'si kritik hastalık olarak kategorize edilmiştir. Prematür erken membran rüptürü hasta grubunda 9 (%11.4) kontrol grubunda 7 (%3) (p=0.003); fetal distres hasta grubunda 14 (%17.7) kontrol grubunda 18 (%7.6) (p=0.001); dekolman hasta grubunda 5 (%6.3) kontrol grubunda 0 (p=0.010) saptanmış olup anlamlı farklılık göstermektedir. Hasta grubunda sezaryen oranı %67.1, kontrol grubunda %50.2 olup hasta grubunda anlamlı olarak daha yüksek saptanmıştır (p=0.009). Çalışmamızda preterm doğum oranı Covid- 19 enfekte gebe grubunda %21.5, kontrol grubunda ise %9.2 oranında saptanmış olup her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmıştır (p= 0,001). Neonatal 1.ve 5.dk Apgar skorları, Covid-19 enfekte grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır (Apgar 1.dk p=0.003, Apgar 5. dk p=0.034). Sonuç: Çalışmamızda erken doğum, düşük doğum ağırlığı, sezaryen ile doğum, dekolman, fetal distres, prematür erken membran rüptürü hasta grubunda kontrol grubuna göre daha sık görünmektedir. Hasta grubunda 1. ve 5. dk Apgar skorları, kontrol grubuna göre daha düşük saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of study is to compare whether there is a difference between maternal, obstetric and neonatal outcomes of pregnant women with coronavirüs (Covid -19) infection and healthy pregnant women. Materials and Methods: This study was designed as a retrospective and control group comparison study. This study was conducted in Haseki Training and Research Hospital, Gynecology and Obstetrics Clinic. 79 pregnant women with positive SARS-CoV-2 RT-PCR results, between the ages of 18-49 who were 21-41 weeks pregnant and delivered were included. The clinical features, laboratory tests, radiographic findings, neonatal and obstetrics results of the patients were scanned retrospectively. The control group was determined as the first three births following each pregnant woman with coronavirüs infection. The findings in the two groups were compared with each other and within themselves. Results: Before 15 December 2020, 79 pregnant women with confirmed SARS-CoV-2 RT-PCR result and 237 pregnant women with negative SARS-CoV-2 RT-PCR results delivered. Cough (65.8%), muscle pain (45.6%), shortness of breath (38%) and fever (35.4%) are the most common symptoms in the pregnant group with Covid-19 infection. Premature rupture of membranes were found 9 (11.4%) in patients group and 7 (3%) in the control group (p = 0.003); fetal distress in the patient group 14 (17.7%), in the control group 18 (7.6%) (p = 0.001); abruptio placenta in the patient group 5 (6.3%), in the control group were found 0 (p = 0.010) and showed a significant difference. Cesarean section rate was 67.1% in the patient group, 50.2% in the control group and was significantly higher in the patient group (p = 0.009). In our study, the preterm birth rate was 21.5% in the Covid-19 infected pregnant group and 9.2% in the control group, and a statistically significant difference was found between the two groups (p = 0.001). Neonatal 1st and 5th minute Apgar scores were significantly lower in the Covid-19 infected group compared to the control group. (Apgar 1.min p = 0.003, Apgar 5.min p = 0.034). Conclusions: In our study; premature birth, low birth weight, cesarean delivery, abruptio placenta, fetal distress, premature premature rupture of membranes are more common in the patient group compared to the control group. In the patient group, 1st and 5th minute Apgar scores were lower than the control group.