Küresel doğan işletmelerin erken uluslararasılaşmasını etkileyen faktörler
The factors affecting the early internationalization of the born global companies
- Tez No: 659981
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL METİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmada Küresel Doğan işletmelerin (KDİ) erken uluslararasılaşmasını etkileyen faktörler incelenmiştir. Bu tür işletmelerin diğer işletmelerden daha hızlı uluslararasılaşmasına etki eden en önemli faktör girişimcilik faktörüdür. Ayrıca bu girişimcilik faktöründe yenilikçilik adında bir fonksiyon vardır. Bu fonksiyon girişimcilik yönelimi açısından KDİ'ler için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Bu bağlamda tezde genel olarak işletmelerin uluslararasılaşma süreçleri, geleneksel yaklaşımlar ve KDİ'lerin ortaya çıkışı ve kurulma nedenleri, KDİ'lerle ilgili çeşitli teorik yaklaşımlar ve KDİ'lerin erken uluslararasılaşma sürecine etki eden etmenler ve sebepleri araştırılmıştır. Bu konu ile ilgili yeterli çalışmanın olmaması nedeni ile bu çalışmanın öncü araştırmalardan biri olması beklenmektedir. Çalışmanın analiz bölümünde ihracatta önemli bir yere sahip olan Kütahya, İzmir ve Manisa'da yer alan 10 uluslararasılaşma sürecinde küresel doğan işletme seçilmiş, işletmelerle yüzyüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Mülakat şeklinde yapılan görüşmelerden elde edilen veriler ilgili literatür çerçevesinde kavramsallaştırılarak 10 kategori altında 38 tema ve 65 alt temaya ulaşılmıştır. Oluşturulan temalar MAXQDA programı ile nitel olarak analiz edilmiştir. Çalışmada firmaların uluslararası faaliyetlere katılma nedenlerinin farklılaştığı görülmektedir. Alan araştırması sonucunda verilen cevapları, köken ülkenin itici faktörleri ve hedef ülkenin çekici faktörleri şeklinde gruplandırmak mümkündür. Köken ülkenin jeopolitik durumu ile iç piyasa şartları firmaları baskılarken dışsal faktörlerin ise çekici rol oynadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors affecting the early internationalization of Born-Global Firms (BGF) are examined. The most important factor affecting the faster internationalization of such firms than the other is the factor of entrepreneurship. Also in this entrepreneurial factor there is a function called innovativeness. This function is of great importance for BGFs in terms of entrepreneurship orientation. In this context, in this thesis, the internationalization processes of enterprises, traditional approaches and emergence and establishment reasons of BGFs, various theoretical approaches related to BGFs and factors and reasons affecting the early internationalization process of BGFs were investigated. This study is expected to be one of the leading studies due to the lack of sufficient studies on this subject. In the analysis section of the study, 10 internationalization processes in Kütahya, İzmir and Manisa, which have an important place in exports, were selected and face-to-face interviews were conducted with the enterprises. The data obtained from interviews were conceptualized within the framework of the relevant literature and reached 38 themes and 65 sub-themes under 10 categories. The themes created were analyzed qualitatively with the MAXQDA program. In this study, it was revealed that the reasons for companies to participate in international activities differ. It is possible to group the answers given as a result of the field research into the driving factors of the country of origin and the attractive factors of the target country. While the geopolitical situation of the country of origin and the domestic market conditions put pressure on firms, it is seen that external factors play an attractive role.