أُسس بناء الاختبارات في تعليم اللغة العربية للناطقين بغيرها
Arap dilinin anadili arapça olmayanlara öğretilmesi sürecinde sınav hazırlama esasları
- Tez No: 659986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ABDÜLHADİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Arapça
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez, Arap dilinin öğretiminde testler oluşturma yöntemini ele almaktadır ve bu tezin ele alınmasındaki ve çalışılmasındaki önemi, bu testlerin öneminden ve anadili Arapça olmayanlara Arapça öğretimi üzerindeki etkisinden kaynaklanmaktadır, çünkü testler, öğrencilerin yeteneklerini ölçmek ve değerlendirmek için çok önemli bir araç olarak kabul edilir. Ayrıca öğrencilerin bilişsel ve davranışsal hedeflerine ulaşma dereceleri ve Arapça dilini öğrenmedeki gelişimleri saptanabilir. Öğretmen bu testlerin sonuçlarına dayanarak öğrencilerin seviyelerini belirleyebilir ve öğrencilerin yeteneklerini artırmak ve geliştirmek için bir plan geliştirebilir. Bu tez, öğretmenlerin öğrencilerin yetenek ve yeterlilik düzeylerini değerlendirme yöntemini çözmeyi amaçlamaktadır. Doğru ve açık temeller üzerine inşa edilen testlerin iyi ve doğru kullanımı ve yapılandırılması, öğrenciler için güçlü bir motivasyonu temsil eder ve onları öğrenme ve dil sevgisi için çaba göstermeye zorlar ve bunun tersi de geçerlidir.Bu da böyledir, çünkü testlerin yanlış yapılandırılması, eğitimli öğrencilerin tepkilerinde olumsuz sonuçlar vermekte ve buradan eğitimli öğrencilerin seviyelerini belirlemede, yeteneklerini geliştirmede ilham verici ve katalizör olmak için bu sorunun çözülmesinde ve bu testlerin en iyi şekilde kullanılması için bu tez yaplmıştır. Bu tezde, istenen bu amaca ulaşmak için betimsel ve analitik yaklaşım kunllanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research study focuses on building assessments and tests methodologies in Arabic. The study concentrates on the importance of assessments and tests and their influence in learning Arabic for non-native speakers. Tests and assessments are an considered as important means for evaluating learners' proficiency level of a language in addition to participating in measuring learners' achievement on the cognitive and behavioral goals level. Based on the tests and assessments results, the teacher can determine the learner' level and facilitate setting a plan for developing learners' language skills acquisition. The research study aims at participating in overcoming the challenges faced by teachers to determine learners' level and assessing their language proficiency. The good and correct construction of tests, which is built on correct and clear basis, represents a strong motivation for learners and pushes them to exert effort in learning and love of a language. On the other side, the incorrect construction of tests and evaluations reflects negatively on learners' attitude towards learning the language. Therefore, the research study is oriented to participate in overcoming the overmentioned challenges and to make use of III the best functioning of tests and evaluation as a motivating and inspiring tool for learners to develop their level of language. In this thesis, the descriptive analytical approach is adopted in order to reach this desired goal.