أسس إعداد منهج خاصّ في الصّحافة والإعلام لمتعلّمي اللّغة العربيّة كلغةٍ أجنبيّة
Yabancı dil olarak Arapça öğrenenler için gazetecilik ve medya alanında özel bir müfredat hazırlanması
- Tez No: 747562
- Danışmanlar: PROF. DR. ABİTYAŞAR KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
20. Yüzyılın ortalarından itibaren dünyada özel amaçlı yabancı dil öğretimi ile ilgili yeni bir akım ortaya çıktığı bilinmektedir. Çok geçmeden bu alanda çok sayıda araştırma yapıldı ve rapor hazırlandı. Bu araştırmaların hepsi, özel amaçlı yabancı dil eğitiminin objektif kriterlere ve sağlam temeller üzerine dayanması şartıyla bu tür eğitimin belli alanlarda uzman olan öğrencilere birtakım faydalar sağlayacağına dair kanıtlar ortaya koymaya çalıştı. Yabancılara Arapça eğitiminin de bu akımdan etkilendiği görülmektedir. Ancak özel amaçlı yabancı dil eğitimi alanında yapılan Arap dilindeki araştırmalar hala azdır. Bu çalışmanın konusu yabancılara medya amaçlı Arapça eğitimi ile ilgilidir. Çalışmada önce medya dilinin mahiyeti ve türleri ele alındı sonra Arapçanın medyadaki durumu ve medya ile ilişkisi araştırıldı. Daha sonra yöntemin eski ve yeni olan kavramları üzerinde duruldu. Bu kavramlara dayanarak Araplara dil eğitimi ile yabancılara Arapça eğitimi yöntemleri arasındaki farklar açıklandı. Yabancılara Arapça eğitiminde medya içeriğinin kullanımı konusundaki gerekçeler, özellikler ve zorluklar araştırıldı. Medya amaçlı Arapça eğitim ders kitabı hazırlamak için genel kriterler belirlendi ve bu kitabın içerikleri için de genel bir şablon ortaya koyuldu. Çalışmanın sonuna uzmanlardan oluşan bir gurubun medya amaçlı Arapça eğitiminin konusuyla ilgili görüşlerini açıklayan bir anketin sonuçları ve değerlendirmesi eklendi.
Özet (Çeviri)
Since the middle of the twentieth century, a new trend has emerged in the world towards teaching foreign languages for special purposes. Soon, there were many studies and reports on this subject, all of which proved that teaching a foreign language for special purposes has a range of benefits for students who specialize in certain fields, provided that it is built on objective standards and solid foundations. Teaching Arabic to non-native speakers has had a share of this trend. However, the Arabic studies in this field are still few. This research attempts to present a study related to teaching Arabic to non-native speakers for special purposes. It first deals with the study of the nature of the media language and its patterns, and then studies the status of the Arabic language in the media and its relationship to it. Then he sheds light on the concepts of the ancient and modern curriculum, to proceed from it to differentiate between the curricula of teaching Arabic for its children and teaching it to foreigners, as well as to differentiate between curricula for teaching Arabic for life and teaching it for special purposes. Then the research moves to discuss the issue of using media content in teaching Arabic to non-native speakers, in terms of justifications, advantages and difficulties. After that, it shows the general foundations for preparing a course on teaching Arabic for media purposes, and sets a general conception of the vocabulary of this course. Finally, the research presents the results of a questionnaire that reveals the interaction of the community of specialists with the issue of teaching Arabic for media purposes.