Hekimlerin tıbbi uygulama hataları
Medical practice errors by doctors
- Tez No: 831276
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sağlık alanında yapılan reform ve dönüşümler sonucunda teknolojik alt yapı çalışmalarının hızlanmıştır. Üniversite sayılarının da artması ile görsel ve basılı yayın alanlarının erişimlerinin hızlı ve yaygın olması neticesinde toplumun sağlık alanındaki bilinçlenme oranının hız göstermiştir. Sağlık alanında mesleki icra esnasında meslek mensuplarının kusurlu eylem ve fiilleri daha yaygın bir şekilde göze çarpmaktadır. Çünkü bu alanda insan sağlığı söz konusudur. Toplumun bu konudaki hassasiyeti neticesinde kusurlu eylemler sonrasında ivedilik ile hukuki yollara müracaatlarında artış gözlenmektedir. Tıp mesleğini diğer mesleklerden öncelik kılan en başındaki sebeplerden biri insan bütünlüğüne müdahale edebilmesidir. Bu esnada kusurlu hareketlerde de bulunulabilir. İnsan sağlığı ve vücut bütünlüğü evrensel hukukta da güvence altına alınmıştır. Sağlık meslek mensupları tarafından yapılan kusurlu eylemler neticesinde insan sağlığının bozulması söz konusudur. İnsan sağlığının ruh ve beden etkileşimi nedeniyle bireyin zarar görmesi maddi ve manevi maluliyetlere sebebiyet vermektedir. Son yıllarda teknolojik imkanlardaki gelişmeler sağlık meslek mensuplarının insan odaklı müdahalelerdeki kusurlu eylemleri minimal dereceye indirgeme hedeflenmektedir. Tezimizdeki esas yaklaşımlar ise tıp meslek mensupları tarafından gerekli özen ve hassasiyetin gösterilmemesi, tıp standartlarının göz ardı edilmesi sonucu oluşan malpraktise yöneliktir. Aynı zamanda tıbbi cihaz ve aletlerin kullanımının ya da sağlık tesislerinin uygunsuzluğu, sağlık personelinin yetersizliği veya yetkinliğinin az olması da malpraktise sebebiyet vermektedir. Bu uygulamalar sonrasında Türk Ceza Kanunu'ndaki taksir çeşitleri ile tıbbi müdahaleleri beraber ele alarak, tıbbi müdahalelerde suç oluşturan unsurlar tezimizde detaylı olarak ele alınmıştır. Hekimlik mesleği diğer mesleklere göre ciddi sorumluluk ile risk taşıdığı için izin verilen risk öğreti sınırları içinde değerlendirilmektedir. Çalışmamızda güven ilkesi, izin verilen risk doktrinine bakılarak hekim uygulamalarının izin verilen risk-komplikasyon bağlamında ele alınarak kusurlu olup olamayacağı, taksir sorumluluğu ve mesleki taksir konularına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The subject of our thesis is the increase in the rate of awareness of the society in the field of health as a result of the increase in the number of universities and the rapid and widespread access to media organs. Defective actions and acts of the professionals during the professional practice in the field of health are more common. As a result of the sensitivity of the society on this issue, an increase is observed in the applications for legal remedies after defective actions. One of the most important reasons that distinguishes the medical profession from other professions is the faulty actions during the intervention to human integrity. Human health and bodily integrity, which are guaranteed even in universal law, can deteriorate as a result of faulty actions. Damage to the individual due to the interaction of the soul and body of human health causes material and moral costs. In recent years, developments in technological opportunities have aimed to minimize the flawed actions in human-oriented interventions in the field of health. Malpractice incidents occur as a result of medical professionals not showing the necessary care and sensitivity and ignoring medical standards. At the same time, the use of medical devices and instruments, the inconvenience of health facilities, the inadequacy or lack of competence of health personnel cause malpractice practices. After these practices, the types of negligence in the Turkish Penal Code and medical interventions were evaluated together, and the criminal elements of medical intervention actions were discussed in detail. As the profession of medicine requires serious responsibility, an evaluation was made within the limits of the allowed risk doctrine. In this context, by considering the principle of trust, the permissible risk doctrine, physician practices are handled in terms of allowable risk-complications, and the issues of negligence, negligence and professional negligence are also discussed.