Kamuda halkla ilişkiler sürecinde bir araç olarak sosyal medya kullanımı: COVID-19 pandemi sürecinde büyükşehir belediyeleri üzerinden bir analiz
The use of social media as a tool in the public relations process in public institutions: An analysis on metropolitan municipalities in the COVID-19 pandemic process
  1. Tez No: 660067
  2. Yazar: BALI YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE PEKKÜÇÜKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Halkla ilişkiler kavramı, iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile farklı bir boyut kazanmıştır. Ucuz ve hızlı iletişime imkân tanıyan teknolojiler kurumların halkla ilişkiler sürecini hızlı ve maliyetli bir yapıya indirgemiştir. Halkla ilişkiler penceresinden bakıldığında bu teknolojik iletişim araçlarından en önemlisi şüphesiz sosyal medyadır. İnsanlar tarafından benimsenmesi ve toplumdaki kullanımının hızla artması sosyal medyayı halka ulaşmak adına önemli bir araç haline dönüştürmüştür. Günümüzde hem özel kurumlar hem de kamu kurumları sosyal medyayı halkla ilişkiler çalışmalarında yaygın olarak kullanmaktadır. Sosyal medyanın halkla ilişkiler çalışmalarında yaygın kullanımından hareketle bu çalışma; yerel yönetim kurumlarının halkla ilişkiler faaliyetlerinde sosyal medya kullanımını incelemektedir. Bu çerçevede çalışmanın ilk bölümünde yerel yönetimler penceresinden halkla ilişkiler kavramı ele alınmaktadır. Çalışmanın ikinci bölümünde, halkla ilişkiler aracı olarak internet ve sosyal medya değerlendirilerek kavramsal tanımlamalar yapılmaktadır. İnternetin gelişim sürecine, sosyal medyanın halkla ilişkiler kavramıyla bağlantısına ve sosyal medya araçlarına bu bölümde yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise bir araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmada, Türkiye'deki büyükşehir belediyelerinin Covid-19 pandemi sürecini içeren 13 Mart-01 Haziran 2020 tarih aralığında yaptıkları Twitter paylaşımları analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda büyükşehir belediyelerinin halkla ilişkiler aracı olarak sosyal medya kullanımı nitelik ve nicelik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of public relations has gained a different dimension with the development of communication technologies. Technologies that allow cheap and rapid communication have reduced the public relations process of institutions to a fast and costly structure. When viewed from the window of public relations, the most important of these technological communication tools is undoubtedly social media. Its adoption by people and the rapid increase in its use in society has converted social media into an important tool to reach the public. Today, both private institutions and public institutions use social media widely in public relations activities. Based on the widespread use of social media in public relations studies, this study; examines the use of social media in public relations activities of local government institutions. In this framework, the first part of the study deals with the concept of public relations from the window of local governments. In the second part of the study, conceptual definitions are made by evaluating the internet and social media as public relations tools. The development process of the internet, the connection of social media with the concept of public relations and social media tools are included in this section.In the third part of the study, a research is included.In the study, in March 13-June 01, 2020, which includes the Covid-19 pandemic process, analysis was applied to Twitter shares made by Metropolitan municipalities in Turkey. As a result of the research, the use of social media as a public relations tool of metropolitan municipalities was evaluated as quality and quantity.