Sosyal medya ve kamu diplomasisi: Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu Instagram örneği
Social media and public diplomacy: The Instagram case of the delegation of the European Union to Türkiye
  1. Tez No: 925808
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELDA BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Devletler, uluslararası kuruluşlar ve uluslararası arenada yer alan birçok aktör, kamuoyunu etkilemek ve dış politika hedeflerine ulaşmak amacıyla çeşitli kamu diplomasisi yöntemlerine başvurmaktadırlar. Bu yöntemler; halkla ilişkiler kampanyalarından kültürel değişim programlarına, eğitim ve medya faaliyetlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsamaktadır. Kamu diplomasisi süreçlerinde, geleneksel yöntemlerin yanı sıra, iletişim teknolojilerindeki gelişmelerin etkisiyle dijital medya ve bu doğrultuda hızla yaygınlaşmaya devam eden sosyal medya platformları da dijital kamu diplomasisi araçları olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu amaçla kullanılan başlıca sosyal medya platformlarından biri olan Instagram da görsel, işitsel ve metinsel içerikleri bir araya getirerek geniş kitlelere hızlı ve etkili bir şekilde ulaşma, güçlü etkileşim sağlama ve kullanıcılarla doğrudan iletişim kurma potansiyeli ile bu bağlamda önemli bir araç haline gelmiştir. Sosyal medya araçlarını kamu diplomasisi anlamında etkin bir şekilde kullanan önemli aktörlerden biri de Avrupa Birliği'dir. Bu çalışmada, Avrupa Birliği'nin Türkiye'deki diplomatik temsilciliği olan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun 1 Haziran 2023-31 Aralık 2023 tarihleri arasında Instagram'da yapmış olduğu paylaşımlar dijital kamu diplomasisi açısından incelenmiş ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun kamu diplomasisi anlamında Instagram'ı hangi amaçlarla kullandığı belirlenmiştir. Paylaşımlarda öne çıkan temalar belirlenmiş ve bu temalar, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne üyelik ve uyum sürecinde önemli bir yeri olan Avrupa Birliği Müktesebatı fasıllarıyla ilişkilendirilerek hangi fasılların ve temaların öne çıktığı analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu'nun Instagram'ı dijital kamu diplomasisi anlamında en çok duyuru yapma amacıyla kullandığı ortaya konulmuştur. Paylaşımlarda birçok tema belirlenmiş olmakla birlikte; öne çıkan temaların kültür-sanat, çevre ve insan hakları olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, temalar, Avrupa Birliği Müktesebatı ile ilişkilendirilmiş ve kültür-sanat temasını da kapsayan Eğitim faslının ilk sırada yer aldığı ve bunu Çevre ile Yargı ve Temel Haklar fasıllarının takip ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
States, international organizations, and many actors in the international arena employ various public diplomacy methods to influence public opinion and achieve foreign policy goals. These methods encompass a wide range, from public relations campaigns to cultural exchange programs, educational and media activities. Alongside traditional methods, developments in communication technologies have led to the use of digital media and rapidly proliferating social media platforms as tools of digital public diplomacy. Among the primary social media platforms used for this purpose is Instagram, which, by combining visual, auditory, and textual content, has become an important tool with its potential to reach large audiences quickly and effectively, engage strongly, and communicate directly with users. One of the significant actors effectively utilizing social media tools in terms of public diplomacy is the European Union. This study examines the Instagram posts made by the European Union Delegation to Türkiye, which serves as the EU's diplomatic representation in Türkiye, from June 1, 2023, to December 31, 2023, in terms of digital public diplomacy. The study identifies the purposes for which the European Union Delegation to Türkiye uses Instagram in the context of public diplomacy. The prominent themes in the analyses were identified and analyzed in connection with the sections of the Acquis of the European Union, which are of great importance in the process of Türkiye's EU membership and integration. The analysis has revealed that the Delegation of the European Union to Türkiye uses Instagram primarily for the purpose of making announcements in terms of digital public diplomacy. Although numerous themes were identified in the posts, the prominent themes were found to be culture and arts, environment, and human rights. In this context, the themes were associated with the EU acquis, with the Education Chapter, which includes the culture and arts theme, ranking first, followed by the Environment and the Judiciary and Fundamental Rights Chapters.