Farklılıkların yönetimi ve kültürel zekâ arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between diversity management and cultural intelligence
  1. Tez No: 660101
  2. Yazar: SEDA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA GÜNDÜZ ÇEKMECELİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Farklılıkların yönetimi, insan kaynakları yönetimi uygulama ve politikalarının merkezinde yer almaktadır. Farklılıkların yönetimi, örgüt için bir fırsat olarak görülüp zekice kullanıldığında fayda sağlayan bir araca dönüşmektedir. Bireylerin farklılıklarını zenginlik olarak gören ve farklılıkları arttırmayı amaçlayan farklılıkların yönetimi örgütsel çıktılar üzerinde kontrol sahibi olunmasında örgütsel gelişimin ve fırsat eşitliğinin sağlanmasında önemli potansiyele sahiptir. Bu araştırmanın temel amacı kültürel zekâ, farklılık iklimi ve farklılıklar yönetimi arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Çalışmada ayrıca çalışanlarının demografik özelliklerine göre kültürel zekâ, farklılık iklimi ve farklılıklar yönetimi farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Ampirik analizlerde Anova, t-testinden ve pearson korelasyon ve regresyon yönteminden yararlanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda kültürel zekâ ölçeğinin bilişsel boyutu ile farklılık iklimi ölçeği ve çalışma grubu faktörü ve örgütsel faktörler boyutu arasında negatif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca T.C. vatandaşı olan bireylerin olmayan bireylere göre kültürel zekâ, farklılık iklimi ve farklılıklar yönetimi daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diversity management is at the center of human resource management practices and policies. Managing diversity is seen as an opportunity for the organization and turns into a useful tool when used intelligently. The management of differences, which sees the differences of individuals as richness and aims to increase the differences, has an important potential in ensuring organizational development and equality of opportunity in gaining control over organizational outcomes. The main purpose of this research is to determine the relationship between cultural intelligence, diversity climate and diversity management. The study also examined whether the cultural intelligence, climate of difference and diversity management differ according to the demographic characteristics of the employees. Anova, t-test and Pearson correlation and regression method were used in empirical analysis. As a result of the analysis, a negative and statistically significant relationship was found between the cognitive dimension of the cultural intelligence scale and the dimension of the climate of difference, the study group factor and the organizational factors. Also T.C. It has been determined that individuals who are citizens of citizenship have higher cultural intelligence, different climate and diversity management compared to non-citizens.