Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi derslerinde kavram öğretiminde metafor kullanımı -11. sınıf 3. ünite örneği-
The use of metaphore in concept teaching in Religious Culture and Moral Knowledge courses -11th. class 3 unit example-
- Tez No: 660103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kavram öğretiminde metaforik yöntemle ders işlemenin öğrencilerin akademik başarısına etkisinin ele alındığı bu araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. Nicel kısım deneysel araştırma yöntemiyle, nitel kısım ise mecaz yoluyla nitel veri toplama yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklem olarak seçilen Artvin Ayhan Şahenk MTAL‟den 2019-2020 eğitim öğretim yılında 11. sınıfta öğrenim gören 4 sınıf ile yapılmıştır. Öğrencilerin kaynağını cansız varlık/maddeden alan metaforları daha fazla ürettikleri belirlenmiştir. Öğrenci görüşlerine göre metaforik yöntemin akılda kalıcılığı artırma, daha kolay öğrenmeyi sağlama, yaratıcılığı geliştirme gibi etkileri vardır. Ön test/son test sonuçlarına göre metaforik yöntem öğrencilerin akademik başarısını artırmada etkili olmuştur. Bu etki hazırbulunuşluğu yüksek olan başarılı sınıflarda daha fazladır. Buradan hareketle metaforik yöntemin DKAB öğretiminde olumlu katkı sağladığı bu yüzden kavram öğretimi konularında daha fazla yer verilebilmesi gerektiği önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in which the effect of teaching with a metaphorical method on the academic achievement of students in concept teaching was discussed, a mixed method was used. The quantitative part was carried out with the experimental research method, and the qualitative part was carried out with the qualitative data collection method through metaphor.. The research was conducted with 4 classes from Artvin Ayhan ġahenk VTAH which was selected as a sample in the 11th grade in the 2019-2020 academic year. It was deduced that students produced more metaphors that take their source from inanimate existence/matter. According to the students' views, the metaphorical method has effects such as increasing memorability, providing easier learning, and improving creativity. According to the pre-test/post-test results, the metaphorical method was more effective in increasing the academic success of the students. This effect is greater in successful classes with high readiness. From this point of view, it was suggested that metaphorical method contributed positively to the teaching of Religious Culture and Moral Knowledge, so it was suggested that more concepts should be included in teaching.