40 yaş üstü meme kanseri prognostik faktörleri ve sağkalım sonuçları
Prognostic factors and survival of breast cancer in patients over fourty years of age
- Tez No: 660144
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİM SAVAŞ YÜRÜKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
GİRİŞ: Hem dünyada hem de ülkemizde meme kanseri kadınlarda insidansı ve mortalitesi en yüksek olan kanserdir. 40 yaş ve üzerinde görülme sıklığı daha fazla olan meme kanserinin seyri de genç hastalardan farklıdır ve bu nedenle farklı değerlendirilir. AMAÇ: Bu çalışmada meme kanseri nedeniyle ameliyat olan 40 yaş ve üstündeki hastaların prognozlarına etki eden faktörleri, sağkalım ve hastalıksız sağkalım sürelerini ortaya koymayı planladık. Kliniğimizin sonuçlarını literatürle karşılatırmayı amaçladık. HASTALAR VE YÖNTEM: Çalışmamıza Ağustos 2005-Nisan 2019 tarihleri arasında meme kanseri nedeniyle ameliyat edilen 1.187 hastayı dahil ettik. Hastaların bilgilerine hastane otomasyon sistemi, Sağlık Bakanlığı on-line veri tabanı, hastaların kendisi veya yakınlarından ulaşıldı. Lokorejyonel nüks, uzak metastaz olması rekürrens olarak kabul edilirken karşı memede yeni bir kanser olması ya da aynı memede farklı bölgede yeni bir kanser çıkması rekürrens olarak kabul edilmedi. Normallik analizleri Kolmogorov-Smirnov testi ile yapıldı. Normal dağılıma uymayan verilerde Mann-Whitney U testi, nitel verilerin karşılaştırılmasında Pearson ki-kare testi uygulandı. Survive analizi Kaplan-Meier testi ile yapıldı. Çok değişkenli analizlerde Cox Regression testi kullanıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 1.187 hastanın 5 yıllık ortalama sağkalım süresi 55,9 (55,2-56,6) ay, hastalıksız sağkalım süresi 52,6 (51,6-53,6) ay olarak bulundu. Yaş grupları ile rekürrens, histolojik grade ile mortalite arasında anlamlı ilişki bulunmadı. 5 ve 10 yıllık yaşam analizlerinde ise PNI, Her-2/neu, adjuvan KT, yaş gruplarının sağkalım üzerine, adjuvan RT ve yaşın ise hastalıksız sağkalım üzerine anlamlı etkisi olmadığı izlendi. LVI, HR durumu, moleküler subgrup, histopatolojik tanı, Ki-67, tümör boyutu, lenf nodu durumu, patolojik evre ise prognostik faktörler olarak izlendi. Rekürrens açısından grade, PNI, LVI ve PR durumu, mortalite açsından ise LVI ve PR durumu bağımsız prognostik faktörler olarak bulundu. ÇIKARIMLAR: Meme kanserinde evreleme için kullanılan tümör boyutu, lenf nodu durumu, uzak metastaz durumuna ek olarak diğer prognostik faktörlerin de öneminin olduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenler moleküler grulamada kullanılan HR, Her-2 durumu hem prognostik hem de tedavi belirleyicilik açısından önemlidir. Ki-67'nin kesme değeri standart olmamakla beraber önemli olduğu bilinmektedir. PR durumu ve LVI hem rekürrens hem de mortalite açısından bağımsız prognostik faktörlerdir. ANAHTAR KELİMELER: 40 yaş ve üstü, meme kanseri, prognoz, sağkalım
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: Breast cancer is the cancer with the highest incidence and mortality in women both in the world and in our country. The prognosis of breast cancer, which is more common at the age of 40 and over, is also different from young patients and therefore evaluated differently. OBJECTIVE: In this study, we planned to reveal the factors affecting the prognosis, survival and disease-free survival times of patients aged 40 and over who underwent surgery for breast cancer. We aimed to compare the results of our clinic with the literature. PATIENTS AND METHODS: We included 1.187 patients who were operated for breast cancer between August 2005 and April 2019 in our study. The information of the patients was accessed through the hospital automation system, the Ministry of Health online database, and the patients themselves or their relatives. While locoregional recurrence and distant metastasis were considered as recurrence, a new cancer in the contralateral breast or a new cancer occurring in a different region in the same breast were not considered as recurrence. Normality analyzes were performed using the Kolmogorov-Smirnov test. Mann-Whitney U test was used for data that did not conform to normal distribution, and Pearson chi-square test was used to compare qualitative data. Survive analysis was done with the Kaplan-Meier test. Cox Regression test was used in multivariate analyzes. RESULTS: The 5-year mean survival time of 1,187 patients included in the study was 55.9 (55.2-56.6) months, and the disease-free survival time was 52.6 (51.6-53.6) months. There was no significant relationship between age groups and recurrence, histological grade and mortality. In the 5 and 10-year survival analyzes we found that, PNI, Her-2 / neu, adjuvant chemotherapy, age groups have no significant effect on survival, and adjuvant RT and age on disease-free survival. LVI, HR status, molecular subgroup, histopathological diagnosis, Ki-67, tumor size, lymph node status, and pathological stage were observed as prognostic factors. İndependent prognostic factors are grade, PNI, LVI and PR status for recurrence, and LVI and PR status for mortality. CONCLUSION: It is understood that other prognostic factors are also important in addition to tumor size, lymph node status, distant metastasis status used for staging in breast cancer. For these reasons, HR and Her-2 status used in molecular grouping are important in terms of both prognostic and therapeutic determinacy. Although the cut-off value of Ki-67 is not standard, it is known to be important. PR status and LVI are independent prognostic factors for both recurrence and mortality. KEYWORDS: 40 years and older, breast cancer, prognosis, survival