Senâî-yi Gaznevî'nin Hadîkatü'l-Hakîka'sındaki ta-savvufi terimler
The sufi terms in Sanai Ghaznavi's Hadiqatu'l-Haqiqa book
- Tez No: 660145
- Danışmanlar: PROF. DR. VEYİS DEĞİRMENÇAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Religion, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 412
Özet
Senâî-yi Gaznevî'nin (ö. 525/1131) Hadîkatü'l-hakīka'sı ile ilgili hazırlanan bu ça-lışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde İran edebiyatında tasavvufun ortaya çıkışı anlatılmış, tasavvuf ve sûfî tanımları yapılmış, tasavvufun gelişim dönemleri, tasav-vufun konuları, ilk mutasavvıflar, tasavvuf terimlerinin kullanılmaya başlanması ve tasav-vuf terimleri üzerine yazılan eserler hakkında bilgi verilmiş, ikinci bölümde Senâî'nin ha-yatı, mezhebi, çağdaşları, eserleri ve memduhları, etkilendiği ve kendisinden etkilenen şahsiyetler hakkında elde edilen bilgilere değinilmiştir. Son bölümde ise bu çalışmanın asıl konusunu oluşturan Hadîkatü'l-hakīka'da yer alan tasavvuf terimleri ve bu terimlerin han-gi manalarda kullanıldığı örnek beyitlerle anlatılmıştır. Ayrıca bu bölümde Senâî'nin ta-savvufi görüşlerini güçlendirmek amacıyla işaret ettiği âyetlerin yer aldığı sureler ve âyet numaraları yazılmış ve hadisler de tahric edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which is prepared on Sanai Ghaznavi's (ö.525/1131) Hadiqatu'l-haqıqa book consists of three parts. In the first part, the emergence of sufism in Iranıan litereture was explained, the definations of sufism and sufi is made, the development periods of sufism, the subjects of sufism, the first sufis, the beginning of the usage of sufism terms and the written works about terms of sufism is listed. In the second part, information is given about name, life, works and contemporaries of Sanai and persons who were praised by him and the people who affected by him and the people he was affected by. And in the last part, the terms of sufism in the Hadiqatu'l-haqiqa poem book which is the main subject in this study, and their meanings is explained with sample couplets. In addition verses and hadiths point out by Sanai in order to strengthen his views on terms of sufism is given in this part.