Kafein içeren kozmetik amaçlı kitosan jel formülasyonu geliştirilmesi ve in vitro değerlendirilmesi
Development of cafeın cosmetıc kıtosan gel formulatıon and ın vıtro evaluatıon
- Tez No: 660166
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, kitosan jel formülasyonunun hazırlanması, yaşlanma karşıtı olarak kullanılan etkin madde kafeinin formülasyona eklenmesi, kontrollü salım gösteren yeni bir kozmetik preparat geliştirilmesi ve sistemin in vitro karakterizasyon ve salım çalışmalarının yapılmasıdır. Kafein fotoyaşlanma belirtilerinin gecikmesinde altın standart olan güneşten koruyucu etki gösteren ve cilt üzerine uygulandığında kan damarlarını genişleterek daha zinde ve küçük kırışıklıkları azaltan aynı zamanda antimikrobiyal, antioksidan, antienflamatuvar ve anti kanser özelliklere sahip bir bileşendir. Kozmetik ürünlerde kafeinin tercih edilmesinin başlıca avantajları, ciltte aşırı yağ birikimini önlemesi, lenfatik drenajı teşvik etmesi ve cildi ışık hasarından korumasıdır. Bu çalışmada, kafein içeren kozmetik amaçlı kitosan jel formülasyonu geliştirilmiştir. Formülasyonun karakterizasyonu ve 3 aylık kararlılık çalışması yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde kitosan jelin kafein için başarılı bir taşıyıcı sistem olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to prepare the chitosan gel formulation, to add the active ingredient caffeine used as an antiaging agent to the formulation, to develop a new cosmetic preparation with controlled release and to carry out in vitro characterization and release studies of the system. Caffeine is a sunscreen, which is the gold standard in delaying the signs of photoaging, and when applied on the skin, it dilates the blood vessels and reduces small wrinkles and also has antimicrobial, antioxidant, anti-inflammatory and anti-cancer properties. The main advantages of caffeine in cosmetic products are that it prevents excessive oil accumulation on the skin, promotes lymphatic drainage and protects the skin from light damage. In this study, a cosmetic chitosan gel formulation containing caffeine was developed. Characterization of the formulation and a 3-month stability study was carried out. When the results are evaluated, chitosan gel is thought to be a successful carrier system for caffeine.