Kâdî Abdulcebbâr'ın Kur'ân tasavvuru
Qadi Abdulcebbar's conception of the Qur'an
- Tez No: 660176
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Müslüman düşünce tarihinde Kelâmi tartışmaların ortaya çıkmasında ve gelişmesinde etkili olan önemli meselelerin başında Kur'ân'ın konumlandırılması ve anlaşılması konuları gelmektedir. Bu tezde, bu mesele, Kâdî Abdulcebbâr düşüncesi özelinde ele alınmıştır. O, Kur'ân'ı, akıl, dil ve olgu zemininde ortaya çıkmış makul yani insan tarafından anlaşılabilen bir ilahi hitab olarak değerlendirmiştir. Tez: giriş, birinci bölüm, ikinci bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, vahiy kavramı ve vahiy konusuna ilişkin Kelâmî yaklaşımlar ele alınmıştır. Birinci bölümde, Kâdî Abdulcebbar'ın vahiy anlayışı, vahyin nüzulü ve vahyin unsurları üzerinden açıklanmıştır. İkinci bölümde ise, Kur'an'ın dilsel yapısı, mahiyeti ve yaratılmışlığı Kâdî Abdulcebbar'ın düşünceleri üzerinden ele alınmıştır. Sonuç olarak, Kâdî Abdulcebbâr, doğru bir Kur'an tasavvuru ve doğru bir yorum yöntemi ortaya koymaya çalışmaktadır. O, Kur'ân'ı konumlandırma ve anlama noktasında yanlış bakış açılarına sahip olduğunu düşündüğü grupları eleştirmektedir. Kâdî Abdulcebbâr, Kur'an'ın, olguyu dikkate alarak akıl ve dil çerçevesinde anlaşılması gerektiğini ifade etmektedir.
Özet (Çeviri)
Positioning and understanding of the Qur'an is one of the most important issues influencing the emergence and development of Kalami discussions in the history of Muslim thought. In this thesis, this issue has been dealt with in the special thought of Qadı Abdulcebbar. He considered the Qur'an as a divine speech that appeared on the basis of reason, language and fact, which is reasonable, that is, understandable to man. Thesis: consists of introduction, first chapter, second chapter and conclusion. In the introduction, the concept of revelation and Kalami approaches on revelation are discussed. In the first chapter, the understanding of revelation of Qadı Abdulcebbar is explained over the revelation and the elements of revelation. In the second chapter, the linguistic structure of the Qur'an, the creation and nature of the Qur'an are discussed through the thoughts of Qadı Abdulcebbar. As a conclusion, Qadı Abdulcebbar is trying to present a correct concept of the Qur'an and a correct method of interpretation. He criticizes the groups that he thinks have wrong perspectives in positioning and understanding the Qur'an. Qadı Abdulcebbar states that the Qur'an should be understood within the framework of reason and language, taking into account the phenomenon.