Ekmelüddin el-Bâbertî'nin 'Şerhu 'Umdeti'l-'Akâid' adlı eserinin metni ve değerlendirmesi
The text and evaluation of Akmal al-Din al-Baberti's book named 'Sharh Umdah al-'Akaid'
  1. Tez No: 660179
  2. Yazar: ONUR AKSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Ebü'l-Berekât en-Nesefî'nin el-'Umde fi'l-İ'tikad adlı eserinin Kelâm ilmi içerisinde çok önemli bir yeri vardır. Bu yüzden üzerine birçok şerh yazılmıştır. Kendisinin de bu türden bir çalışması vardır. Ekmelüddin el-Bâbertî'ninki de bunlar arasındaki en önemli şerhlerden biridir. Bâbertî, Nesefî'nin metninin kapalı yerlerine açıklık getirmiştir. Mezhebinin görüşlerini ortaya koymuştur. İtirazlara da cevaplar vermiştir. Bazı ifade tarzlarına itirazı dışında hiçbir konuda muhalefet tarafında yer almamıştır. Bu açıdan bakıldığında Bâbertî'nin de en az Nesefi kadar Mâtürîdî kelâmına katkı sağladığı söylenebilir. Zira bu eseri kelâm ilmi açısından önemli bir boşluğu doldurmaya adaydır.
Özet (Çeviri)
Abu Barakat al-Nasafî's work named al-Umdah fi al-I'tikad has a very important place in the science of Kalam. Therefore, many commentaries were written on it. Akmal al-din al-Babarti also has such a work. He is one of the most important annotations among that commentaries. Babarti has clarified the closed parts of Nasafi's text. He revealed the views of his sect. It also replied to the some objections. He did not take part in the opposition side on any issue other than his objection to some expressions. From this point of view, it can be said that al-Babarti contributed at least as much to Mâturîdî's kalam as Nasafi. For, this work is a candidate to fill an important gap in terms of Kalam.