Lübâbü'l-'Ukûl fi'r-Reddi 'ale'l-Felâsife adlı eseri bağlamında Miklâtî'nin nübüvvet anlayışı
Miklati's understanding of prophethood in the contex of his work titled Lubab al-'Ukûl fi ar-Radd ala Al-Falasifah
  1. Tez No: 660178
  2. Yazar: SUEDA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA AYKAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Kelâm ve Felsefenin tartışma konularından birisi olan nübüvvet meselesi, İslâm düşünce tarihi içerisinde çeşitli yönleriyle tartışılmıştır. Bu tartışmalar çerçevesinde her akım kendi düşünce sisteminde farklı anlayışlar ortaya koymuştur. Miklâtî'de bir Eş'arî âlimi olarak özellikle felsefecilerin nübüvvete karşı yapmış oldukları itirazları, gerekliliği, imkânı, mûcize, nesih ve peygamberlerin ismeti (günahtan korunmuşluğu) gibi pek çok konu hakkında yöneltilen eleştirileri Kur'ân ve akıl çerçevesinde cevaplandırmaya çalışmıştır. Biz bu çalışmamızda Miklâtî'nin nübüvvet anlayışını farklı mezhep ve görüşlerle karşılaştırarak, konu hakkındaki görüşlerini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
The issue of prophood, which is one of the discussion topics of Kalam and Philosoph, has been discussed in various aspects in the history of Islamic thought. Within the framework of these discussions, each of them put forward different understandings in their own thinking system. As an Asharian scoolar Miklâtî tried to answer the objections of philosophers against prophethood, the necessity, possibility, miracle, prophethood and the name of the prophets within the framework of the Quran and reason too. İn our study, we tried to put forward her views on the subject by comparing with diffirent sects and views.