القواعد الفقهية في كتاب العناية للإمام أكمل الدين البابرتي وأثرها في المسائل المعاصرة
Ekmelüddîn el-Bâbertî'nin el-ʿİnâye adlı eserinde fıkhî kaideler ve güncel meselelere etkisi
- Tez No: 891298
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KHALED DERSHWI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Arapça
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Bu çalışmanın önemi, konumu ile hem fakih olana hem de ilim talebesine sağladığı fayda nedeniyle fıkhi kaidelerle bağlı olmasında yatmaktadır. Bunların farkında olmak fakihlerin meseleleri anlamasına ve onlarda otorite sağlamalarına yardımcı olur. Öte yandan çalışmanın konusu Hanefi İmamı el-Bâbertî ve onun el-'İnaye Şerhu'l-Hidaye kitabı üzerinden fıkhi kaideler konusundaki metodudur. Buradan hareketle çalışmanın gerçekleştirmeye çalıştığı hedefler; el-'İnaye adlı kitapta gelen elli beş kaidenin derlenmesi ve incelenmesi ve İmam Bâbertî'nin bu fıkhi kaideleri ele almadaki metodunun tespit edilmesi şeklinde ifade edilebilir. Bu, imamın şer'i delillerden fıkhî kaideler istinbat etme yöntemine ışık tutmak ve bu kuralları nasıl formüle ettiğini ortaya koymak suretiyle, furu' fıkhında bu kaidelerle yaptığı istidlal yöntemini ayırt ederek ortaya koymak şeklinde gerçekleştirilmeye çalışılacaktır. Bunun yanında çalışmanın üçüncü ve son hedefi de kaidelerin şer'i hükümler üzerindeki etkisini de beyan etmek suretiyle bazı güncel fıkhi meselelerin incelenmesidir. Bu meseleler ise ibadetler, muamelat, aile hukuku ve cinayat gibi fıkhın farklı dallarında gelmektedir. Çalışmanın hedefine ulaşabilmesi adına bazı bilimsel metotlardan yararlandık. Bu metotlardan biri İmam Bâbertî'nin fıkıh kaideleri konusundaki metodunu ortaya koymak, aynı zamanda çağdaş fıkıh meselelerinin hükümlerinde fıkhi kaidelerin etkisinin boyutunu tespit için analitik metodun kullanılmasıdır. Ayrıca tümevarımsal metottan da istifade edilmiştir ki bunu el-'İnaye adlı kitapta fıkhi kaideleri derleyip bir araya getirmede kullandık. Araştırmanın elde ettiği sonuçlardan en önemlileri şu şekilde ifade edilebilir: Klasik fıkıh kaidelerini ele alan kitaplar ile Bâbertî'nin el-'İnaye kitabında işlediği fıkhi kaideler arasında birtakım farklılıklar mevcuttur. Bunun yanında Bâbertî Kur'an ve sünneti; tüm meselelerin onlara arz ettiği değişmez iki asıl olmaları itibariyle fıkhi kaidelerin istinbatında ve inşasında kullanılan şer'i delillerin temelleri olarak ele almıştır. Burada İmam Bâbertî'nin fıkhi kaideleri basit ve açık bir şekilde formüle ettiğini, kapalı ve anlaşılmaz lafızlardan uzak durduğunu ve okuyucunun anlamada zorlanmaması adına kaidenin yapısının muhkem, net ve dakik oluşması için çok veciz ibareler seçtiğini de belirtmek gerekir.
Özet (Çeviri)
The importance of the research lies in the fact that it is related to the jurisprudential rules, due to their great benefit to the jurist and the learner alike. Being familiar with the rules helps the jurist understand the issues accurately. Also, the importance of the research lies in the fact that it relates to Imam Al-Babarti Al-Hanafi, and his approach to the jurisprudential rules through his book Al-Inaya Sharh Al-Hidaya, Therefore, the objectives of the research was to collect the fifty-five rules contained in the Book of Al-Inaya and analyzing them, then explain Imam al-Babarti's approach to deducing jurisprudential rules from Sharia evidence, and knowing the way he formulated these rules while trying to distinguish his approach in inferring the rules on jurisprudential issues. Finally, we tried to deal with some contemporary issues, explaining the impact of jurisprudential rules on their legal ruling. These issues were related to various sections of jurisprudence, such as acts of worship, transactions, family rulings, and crimes. We have followed the inductive approach in tracking and collecting the jurisprudential rules in the book Al-Inaya, in addition to using the analytical approach in deducing Imam Al-Babarti's approach, and also knowing the impact of the jurisprudential rules on the ruling on contemporary jurisprudential topics. The most important findings this study reached are: there is a slight difference in wording between the jurisprudential rules mentioned by Al-Babarti in Al-Inaya and the jurisprudential rules in famous books. We also find that Al-Babarti made the legal evidence from the Qur'an and the Sunnah the basis for deriving jurisprudential rules. In addition, we find that Imam Al-Babarti formulated the jurisprudential rules in easy and clear terms, and avoided using ambiguous and complex words, and chose concise phrases so that there is no difficulty in understanding them.