Çalışanların iş yaşam dengeleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relationship between work - life balance and psychological well-being levels of employees'
  1. Tez No: 660190
  2. Yazar: AŞKIM İLAY KOPAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYFUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çalışanların iş – yaşam dengeleri ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışma Türkiye genelinde aktif bir şekilde çalışan bireyleri kapsamaktadır. Araştırmaya 156 kadın ve 156 erkek iş gören, gönüllü olarak katılım göstermiştir. Gönüllü katılımcılara,“Kişisel Bilgi Formu”,“İş – Yaşam Dengesi Ölçeği”,“Psikolojik İyi Oluş Ölçeği”ve“Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği”verilmiş ve katılımcılardan ölçeklerde yer alan maddeleri içtenlikle yanıtlamaları istenmiştir. Verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 programından yararlanılmıştır. Elde edilen veriler analiz edilmeden önce hangi testlerin kullanılacağının belirlenmesi amacıyla dağılım grafiğine bakılmış ve normal dağılım gösterdikleri belirlenmiştir. Bu nedenle verilerin analizinde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Çalışanların iş – yaşam dengesi, mental ve psikolojik iyi oluş düzeyleri; cinsiyet, medeni durum, psikolojik yardım alma, çalışılan kurum türü değişkenleri için bağımsız örneklem t-testi; yaş, gelir düzeyi, kurumda bulunma süresi, haftalık çalışma saati, haftalık çalışma günleri, işe gidiş yöntemi ve çocuk sayısı değişkenleri için tek yönlü varyans analizi (anova) kullanılarak karşılaştırılmıştır. Araştırmanın temel varsayımı, çalışanların iş yaşam dengesi ile psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında anlamlı bir ilişkinin olduğudur. Elde edilen bulgular bu varsayımı desteklemektedir. İş yaşam dengesi ile çalışanların mental ve psikolojik iyi oluş düzeyleri arasında orta düzeyde, pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu ilişkinin gücü regresyon analizleriyle tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar; iş - yaşam dengesinin mental ve psikolojik iyi oluşu sırasıyla %34 ve %30 düzeyinde yordadığını göstermiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki benzer araştırmalarla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between work-life balance and psychological well-being of employees. The study includes employees who are working in Turkey, actively. 156 female and 156 male employees participated in the study voluntarily. Volunteer participants were given a“Personal Information Form”,“Work-Life Balance Scale”,“Psychological Well-Being Scale”and“Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale”and they were asked to answer the items in the scales honestly. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) 22.0 program was used to analyze the data. Before analyzing the obtained data, the distribution chart was examined in order to determine which tests to use and it was determined that they showed normal distribution. Therefore, parametric tests were used in the analysis of the data. Independent Sample t-Test was used for variables of gender, marital status, getting psychological help and type of corporation; One-way ANOVA was used for variables of age, income level, seniority period, weekly working hours, weekly working days, transportation method and number of children to compare the work-life balance, psychological well being and mental well being levels of employees. The basic assumption of the study is that there is a significant relationship between employees' work-life balance and their psychological well-being. The findings support this assumption. It was determined that there is a moderate, positive and significant relationship between work-life balance and mental and psychological well-being of employees. The strength of this relationship was determined by regression analysis. Obtained results showed that mental well-being and psychological well-being are predicted in order of 34% and 30% levels by the work-life balance. The findings obtained from the research were compared and discussed with similar studies in the literature.