Türkiye'deki kurumsal akademilerin süreçlerinin ve yapılarının karşılaştırılması
Comparison of corporate universities' process and structures in Turkey
- Tez No: 443265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK AYDEM ÇİFTÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Kurumsal akademiler günümüzde büyük şirketlerin ve büyümekte olan şirketlerin vazgeçilmez bir stratejik destek için kullandıkları birimlerdir. Bu araştırma, ülkemizde de gün geçtikçe sayısı artan kurumsal akademilerin şirketlerin içinde nasıl konumlandırıldığını gözlemlemek amacıyla yapılmıştır. Birinci bölümde, kurumsal akademilerin tarihsel gelişiminden yola çıkarak günümüze hangi aşamalardan geldiklerini, şirket içindeki organizasyon modelleri ve bu modellerin karşılaştırması, şirketlerin kurumsal akademileri hangi amaçlarla kullandıkları, kurumsal akademilerin şirket içindeki konumlandırmaları ve son olarak da ülkemizdeki örnekler incelenmiştir. İkinci bölümdeki araştırma kapsamında ise, Türkiye'deki kurumsal akademilerin kuruluş amaçları, mevcut yapıları, iş modelleri incelenerek 2005 yılında Jansik, Kwakman ve Streumer tarafından önerilen konumlandırma modeli doğrultusunda yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In nowadays, corporate academies are an indispensable strategic support for large and emerging companies. The number of corporate academies in our country are increasing day by day. This research, we want to observe how the company is positioned their corporate academies in their organization. In the first part, the historical development of corporate academies, corporate academy organizational models within the company, how companies use their corporate academies based on the models and some examples in our country was observed. The scope of the research in the second part, is observation on the purpose of establishment, structures, and business models of corporate academies in Turkey examined by the model of Jansik, Kwakman and Streuner (2005).