Bilgi çağı toplum ve işletmelerinde yönetici eğitimi ve Türkiye'de yapılan kısa süreli eğitim programlarında gözlemlenen gelişmeler
  1. Tez No: 66020
  2. Yazar: AYŞE POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET İçinde bulunduğumuz çağa adını veren bilgi, kullanıldıkça çoğalan, değeri artan ve geliştirilmeye en müsait kaynak olarak karşımıza çıkmaktadır. Toplumlar da emek yoğun toplumlardan bilgi toplumlarına, işçiler emek işçilerinden bilgi işçilerine dönüştükçe işletmelerde bilgiyi arama ve kullanma ihtiyacı artmakta dolayısıyla bilgiyi kullanıma sunan ve kullanan bir alan oluşmaktadır. Bu tez çalışmasının, amacını; Türkiye'de yönetici eğitimi veren kuruluşların verdikleri eğitimleri incelemek, yıllar itibariyle yöneticilerin ihtiyaç duydukları eğitimlerin neler olduğunun saptanması oluşturmaktadır. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın birinci bölümünü bu konularla ilgili literatür bilgileri oluşturmakta, bilgi toplumuna geçişteki değişimler ve gelişmeler kişileri, işletmeleri ve bu işletmelerdeki yöneticileri etkileyiş biçimlerine değinilerek, adaptasyonun, eğitimin ve öğrenmenin kişilere kazandırdığı dinamizm ve işletmelere kattığı güç üzerinde durularak, yönetici eğitiminin sağladıkları vurgulanmaktadır. İkinci bölümde ise; Türkiye'de kısa süreli eğitim veren on kuruluş belirlenerek kuruluşlarından beri vermekte oldukları eğitimler hakkında posta yoluyla bilgi istenerek gönderilen bilgiler derlenip, bu on kuruluşun verdikleri kısa süreli eğitimler tek tek ele alınarak karşılaştırmalı olarak incelenmiş, bir tablo oluşturularak ortak açılan eğitimler belirlenmiş ve bu eğitimler de sınıflandırılarak hangi eğitimlere ağırlık verildiği belirlenmiştir. Kısa süreli eğitim veren kuruluşların, toplumsal ve ekonomik değişimin, gelişimin paralelinde günün ihtiyaç ve gereklerine göre işletmelerdeki yöneticilere teknik bilgilerin yanısıra yönetimsel bilgi ağırlıklı eğitimler vererek programları oluşturdukları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Information, which has named the century we are in, is something growing as you use it, increasing in the value and we can see it everywhere as the most tendent source for development. Societies developing out to be information societies rather than labor involved societies; the workers also turn out to be information workers than the heavy labor workers. Therefore the need for search and use of information for the establishments increases thus forming a new field introducing the information for usage and using it. The aim of this thesis study is to find out; what types of training courses the managers are looking for within the years and investigate what type of training possibilities do the establishments, who are specialised in training for management level, supply?. The first part of the study handles the literature informations; the changes and developments while changing to be an information society; its affects on the people, organisations, and the managers of the organisations. Thus underlining the fact that adaptation, training an learning supply dynamicism and power to the establishments therefore the benefits of management training is underlined. The second part is listing the ten organisations which supply short term training courses. Information is collected by post such as; what types of training courses they handle from the moment of their establishment till today. The information thus received has been evaluated and the short term training headlines have been compared one by one with each other, created a table of this study and common subjects have been classified which trainings were te most important ones. The conclusion is that all short term training organisation are creating their programs in accordance with the changes both in the society and in the economy, and they supply managers along with the technical information, even with more importance, the administrative information in parallel with the development of daily needs and realities.