Satış promosyon teknikleri ve etkin promosyon iş akış modeli ve uygulaması
  1. Tez No: 66019
  2. Yazar: SİNAN UZUNLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OYA ERDİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Ill ÖZET Promosyon çalışmaları bir ürün tanıtımını sağlamak, ürünün daha da geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak, yeni kullanım alanlarının tüketicilere duyurulmasını sağlamak, diğer rakip ürünlerle farklılığını duyurmak, marka bilinirliğini artırmak gibi çeşitli amaçlara yönelik yapılan çalışmalardır. Bu çalışmalarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus“promosyonun mutlak surette marka imajına katkıda bulunması gerekliliği”dir. Bu anlamda ürüne yönelik olarak yapılacak çalışmalarda, işletmelerin reklam ve PR aktivitelerini gözardı etmemeleri ve satış promosyon kampanyasına destek olarak kullanmaları doğru bir hareket olacaktır. Ancak bu şekilde, ürünün tanınması ve imajının gelişmesi daha hızlı ve etkin olacaktır. Promosyon, genellikle marka tercihi kendilerine sunulan şartlara göre sık sık değişen tüketicilere yöneliktir. Marka bilinci yüksek olan tüketiciler, kendilerine sunulan rekabetçi promosyonlardan etkilenerek satın alma alışkanlıklarını değiştirmezler. Promosyonun sürekli yapılması promosyonun önemini ve etkisini azaltmaktadır. Marka kimliğinin zayıflamasına, promosyonla özdeşleşen veya promosyonla anılan bir ürün konumuna gelmesine olanak vermektedir. Bu aşamada promosyonun amacı, zamanlaması ve tekniği çok net olarak belirlenerek tüketicilere bunun sadece çok özel, farklı, bir kereye mahsus bir çalışma olduğu görüntüsü verilmelidir. Bu nedenle satış promosyonları tek başına değil, pazarlama programının bir parçası olarak özendirici ve tüketici nezdinde markayı“terfi ettirici”şekilde uygulanmalıdır. Kısacası promosyon bir amaç değil, ürün satmaya yönelik bir araç olmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY Promotions today are being widely used to introduce a product to the market, to penetrate the product to the wide range of consumers, to give information on different kinds of usage and differs from the competing products and to increase the popularity of products. In these applications it has to be considered that all these activities has to add some extra values to the brand image. Therefore companies should not ignore the use of the other promotional mix such as advertisement and public relations as to support sales promotion campaigns. Thus the popularity and the positive image of the brand will spread more effective and stronger than the usage of sales promotion barely. The consumers who have strong brand conscious are rarely affected by the attractiveness of sales promotion. The continious and needless usage decreases the effect of sales promotion and it becomes an ordinary activity carried out by the companies. The companies making the sales promotion campaign is a unique and extraordinary chance whic is not to be neglected can give a strong brand image to the market. Briefly, sales promotion should not be an aim it should be a tool to sale more.