Sonsuz matrislerden türetilen dizi uzaylarının vektör örgü özellikleri
Vector lattice properties of sequence spacesderived from infinite matrices
  1. Tez No: 660216
  2. Yazar: MERVE ULUDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezde, sonsuz matrislerden türetilen dizi uzaylarının vektör örgü özellikleri üzerine bir araştırma verilmiştir. Bu bağlamda, Cesaro ve Toeplitz sonsuz matrisleri gibi negatif olmayan girdilere sahip sonsuz matrisleri içeren ve bu matrisler tarafından tanımlanan lineer ve sürekli operatörler ile ilgili bazı inşalar verilmiştir. Sonsuz matrislerde ki girdilerin negatif olmaması ve dizi uzaylarının solid olması gibi bazı vektör örgü özelliklerinin solid bir dizi uzayından kendi üzerine lineer ve sınırlı operatör tanımlamakta ve solid dizilerin dizisinin izdüşüm limitini tanımlamakta bize fayda sağladığını görüyoruz. Aslında bu inşalar bize değişmez alt uzay örnekleri de sağlamaktadır. Bu inşa tekniklerinden bazıları P. D. JOHNSON Jr. , R.N. MOHAPATRA ve P. D. JOHNSON Jr. , F. POLAT' a aittir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a research on the vector lattice properties of sequence spaces derived from infinite matrices is given. In this context, some constructions including infinite matrices having nonnegative entries like Cesaro and Toeplitz matrices are taken , and linear and bounded operators defined by these matrices are considered. We see that nonnegativity of entries and solidness of sequence spaces are very important vector lattice properties , since they help us to define linear and bounded operators from a solid sequence space into itself and projective limit of sequence of solid sequence spaces. Actually these constructions provide us to find invariant subspace examples. Some of these construction techniques belongs to P. D. JOHNSON Jr. , R.N. MOHAPATRA and P. D. JOHNSON Jr. , F. POLAT .