Farklı akustik ortamların çalgı performansına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of different acoustic environments on instrument performance
  1. Tez No: 660219
  2. Yazar: ALPER DEMİRAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ DURAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Ülkemizdeki genel, özengen ve mesleki müzik eğitimi veren kurumlarda, çalgı eğitimleri ile ilgili gerek teknik, gerekse de müzikal sorunlara dair son yıllarda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Bu sorunlar değerlendirildiğinde çalışma odalarındaki akustik problemlerden kaynaklı dikkat dağınıklığı, odaklanma problemleri ve çalgı performansına olumsuz etkilerinin derinlemesine araştırılması kanısına varılmıştır. Bu araştırmanın amacı; müzik eğitimi bölümlerindeki çalgı çalışma odalarının akustik durumları, öğrencilerin çalgı performansları sırasında dikkat ve meditasyon değerlerini ne düzeyde etkilediğini tespit etmek ve olası problemlere çözüm bulmaktır. Bu kapsamda, katılımcıların bireysel çalgı odalarındaki performansları ele alınarak, çeşitli çalgıların akustik açıdan farklılıklara (yalıtılmış ve yalıtılmamış odalar) göre dikkat ve meditasyon değerleri yorumlanmıştır. Bu bağlamda, bireysel çalışma odalarındaki akustik durumlara göre farklı çalgıların dikkat ve meditasyon süreçlerinin nasıl etkilendiğine dikkat çekmek, mevcut olan ve yeni yapılacak olan müzik kurumlarındaki çalışma odalarının akustik donanımları hakkında fikir vermek, ayrıca benzer çalışmalara örnek olması ve kaynak oluşturması bakımından araştırmanın önemli olduğu düşünülmektedir. Araştırmada deneysel araştırma yöntemlerinden kontrol grupsuz son test desen kullanılmıştır. Araştırma doğrultusunda katılımcılar üzerinde akustik açıdan (yalıtılmış ve yalıtılmamış) oda değişkeninin etkilerine bakılmıştır. Çalgıları birbirinden farklı sekiz katılımcı, farklı akustik ortamlarda çalgı performansı sergilemiştir. Performans sırasında kafa bölgelerine Neurosky Mindwave Mobile 2 EEG cihazı takılmış ve katılımcıların anlık dikkat ve meditasyon değerleri üç farklı oturumda ölçülmüştür. Uygulama sonrasında her katılımcısının ayrı odalarda alınan verilerin ortalamaları alınmış ve birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, bütün katılımcıların dikkat verileri akustik açıdan yalıtılmış ve düzenlenmiş odada daha yüksek, meditasyon verilerinde ise bireysel farklılıklar gözlenmiştir. Akustik açıdan yalıtılmış odada çalgı performansı sergileyen kişilerin dikkatlerinin daha iyi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, important studies have been carried out on both technical and musical problems related to instrument training in general, diligent and professional music education institutions in our country. When these problems are evaluated, it is concluded that the distraction caused by acoustic problems in the study rooms, focusing problems and their negative effects on instrument performance should be investigated in depth. The purpose of this research is to determine to what extent the acoustic conditions of instrument study rooms in music education departments affect students' attention and meditation values during their instrument performances and find solutions to possible problems. In this context, attention and meditation values of various instruments were interpreted according to the acoustic differences (isolated and uninsulated rooms) by considering the performances of the participants in individual instrument rooms. In this context, it is thought that the research is important in terms of drawing attention to how the attention and meditation processes of different instruments are affected according to the acoustic situations in individual study rooms, giving an idea about the acoustic equipment of the study rooms in the existing and new music institutions, and also being an example for similar studies and creating a source. In the research, one of the experimental research methods, a post-test design without control group was used. In line with the research, the effects of the room variable (isolated and not insulated) on the participants were examined. Eight participants with different instruments performed in different acoustic environments. During the performance, a Neurosky Mindwave Mobile 2 EEG device was attached to the head regions and the instant attention and meditation values of the participants were measured in three different sessions. After the application, the averages of the data taken from each participant in separate rooms were taken and compared with each other. In line with the findings, attention data of all participants were higher in the acoustically isolated and arranged room, and individual differences were observed in the meditation data. It was concluded that people who performed an instrument performance in an acoustically isolated room had better attention.