İdrar yolu enfeksiyonu olan çocuklarda voiding sistoüretrografi (VCUG) ve/veya dimerkaptosuksinik asit (DMSA) görüntülemelerinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of voiding cystourethrography and / or dimercaptosuccinic acid (DMSA) imaging in children with urinary tract infection
- Tez No: 660220
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETEM PİŞKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Üriner sistem enfeksiyonları çocuklarda böbrek parankimini tutarak akut pyelonefrit tablosuna ve bununla birlikte ilerleyen dönemlerde renal skara sebep olabilmektedir. Bu çalışmada idrar yolu enfeksiyonu ile başvuran hastalarda vezikoüretral reflü (VUR) ve renal skar sıklığının tespit edilmesi, birbirleri ile olan ilişkileri ve en uygun görüntüleme yönteminin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi'ne ve Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'ne 2013 Ocak 2019 Ocak tarihleri arasında idrar yolu enfeksiyonu ile başvuran veya dış merkezde tanı almış, voiding sistoüretrografi (VCUG) ve/veya dimerkaptosuksinik asit (DMSA) tetkiklerinden herhangi biri çekilmiş, 1 ay ile 18 yaş arasında toplam 226 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edildi. Hastaların hem DMSA hem de VCUG sonuçları değerlendirildiğinde, cinsiyet ve yaş grupları ile arasında ilişki olmadığı görüldü. Bunun dışında başvuru şikayetleri ile aralarındaki ilişkiye bakıldığında ateş şikayeti ile belirgin anlam olduğu ortaya çıktı. Hastaların kan tetkikleri ile VCUG ve DMSA sonuçları incelendiğinde ise CRP değeri her iki tetkikteki patolojik sonuçlar ile anlamlı olarak yüksek bulundu. İncelenen hastaların hem ultrason, hem VCUG hem de DMSA sonuçları karşılaştırıldığında ultrason sonuçları ile VUR arasında anlamlı ilişki bulunmazken, DMSA ile ultrason ve DMSA ile VUR arasında anlamlı ilişki bulundu. Ayrıca DMSA tetkiki ile renal skar saptanmayan hastalarda VUR ihtimalinin çok düşük olduğu görüldü. Yaptığımız çalışmada hem ultrasonun hem de DMSA tetkiklerinin VUR saptamada özgüllük ve duyarlılıklarının yetersiz olması nedeniyle VCUG yerine kullanılamayacağı fakat ultrason ve DMSA ile patoloji saptanmayan hastalarda gereksiz yere VCUG çekilmemesi gerektiği buna bağlı olarakta radyasyon maruziyeti, maliyet, ve aile tedirginliği gibi sonuçların önüne geçilebileceği sonucuna varılmıştır
Özet (Çeviri)
The urinary system infections in children may cause acute pyelonephritis by involving kidney parenchyma and can result in renal scarring in the following periods. For this purpose, patients referred to Zonguldak Bülent Ecevit University Medical Faculty Hospital Pediatric Emergency Service and Pediatric Outpatient Clinic with urinary tract infection or diagnosed in other clinics between January 2013 and January 2019 and voiding cystourethrography (VCUG) and/or dimercaptosuccinic acid (DMSA) imagings were performed evaluated. A total of 226 patients between the ages of 1 month and 18 years were included in the study retrospectively. We evaluated both DMSA and VCUG findings of the patients and found no significant difference between the age and gender groups. We evaluated complaint of the patients and found that complaint of fever has a significant meaning. In blood tests we found that CRP value is significantly higher in patients with pathological DMSA and VCUG findings. We compared the imaging methods in patients and we found no significance between ultrasound and vesiculourethral reflux but we found significance between USG and DMSA, and between DMSA and VUR. In addition, we observed that the probability of VUR was very low in patients who did not have renal scarring in DMSA. In our study, we concluded that both USG and DMSA tests can not be used instead of VCUG for detecting VUR due to their insufficient sensitivity and specificity in detecting VUR. But unnecessary VCUG should not be done in patients without pathology in USG and DMSA, and consequently, results such as radiation exposure, cost and family anxiety can be avoided.