Uzatmalı adaylık sürecinin Türkiye'deki AB şüpheciliğine etkisi: Dışsallık, belirsizlik ve geç kalmışlık
The impact of the prolonged candidacy process on Euroscepticism in Turkey: Externality, uncertainty and belatedness
  1. Tez No: 660228
  2. Yazar: EZGİ ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK YAVÇAN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin adaylık statüsünün beraberinde getirdiği dışsallık, belirsizlik ve geç kalmışlık durumlarının üniversiteli gençlerin AB şüpheciliği üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışmada spesifik olarak bilişsel mobilizasyonları yüksek olan üniversite öğrencilerine odaklanılmasının nedeni genç nüfusun oldukça yüksek olduğu Türkiye'de, küreselleşmenin kazanan grupları olarak nitelendirilebilecek üniversite öğrencilerinin Avrupa Birliği'ne yönelik tutumlarını anlamanın önem taşımasıdır. Bunun için öncelikle üye ve aday ülkelerdeki kamuoyu tutumlarını açıklayan farklı yaklaşımlara yönelik geniş bir literatür taraması yapılmıştır. Ardından aday ülkelerde AB şüpheciliğine neden olduğu ifade edilen dışsallık, belirsizlik ve geç kalmışlık durumlarının ne olduğuna detaylı bir şekilde değinilerek tezin teorik çerçevesi ve hipotezleri ortaya koyulmuştur. Hipotezlerin test edilebilmesi için nicel araştırma yöntemlerinden anket yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede Survey Monkey çevrim içi anket sistemi aracılığıyla üniversite öğrencilerine Türkiye genelinde bir anket çalışması uygulanmıştır. Örneklemin 1027 öğrenciden oluştuğu anket çalışmasında dışsallık, belirsizlik ve geç kalmışlık durumları bağımsız değişkenler olarak; literatürdeki alternatif yaklaşımlara dair değişkenler ise kontrol değişkenler olarak ele alınmıştır. Çoklu doğrusal regresyon analizlerinin sonuçları dışsallık, belirsizlik ve geç kalmışlık durumlarının üniversite öğrencilerinin AB şüpheciliği üzerinde değişen seviyelerde etkili olduklarını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of externality, uncertainty and belatedness brought about by Turkey's candidate status on university youth's Euroscepticism was studied. The reason why this study focused specifically on highly cognitive mobilized university students is that understanding the attitudes of university students, who can be described as the winning groups of globalization, towards the European Union in highly young populated Turkey is of significance. Therefore, a wide literature review on different approaches explaining public attitudes in member and candidate countries was carried out. Then, the theoretical framework and hypotheses of the thesis were presented in detail by addressing the situational factors that are stated to cause Euroscepticism in the candidate countries. In order to test the hypotheses, a survey method, one of the quantitative research methods, was used. In this context, an online survey was conducted on university students across Turkey through Survey Monkey. In this survey, in which the sample consists of 1027 students, externality, uncertainty and belatedness were considered as independent variables while variables related to alternative approaches in the literature were considered as control variables. The results of the multiple linear regression analysis revealed that externality, uncertainty and belatedness have varying levels of effects on university students' Euroscepticism.