İki farklı CAD/CAM seramiğinin er: Yag lazer ile uzaklaştırılmasında sürenin ve oluşan pulpal sıcaklığın değerlendirilmesi
Removal of two different CAD/CAM ceramics with er: Yag laser evaluation of the time and the pulpal temperature
  1. Tez No: 660241
  2. Yazar: SEVGİ ÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SARI, PROF. DR. ASLI SEÇİLMİŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Adeziv siman ile yapıştırılan tam seramik restorasyonların hasar oluşmadan sökülmesi kuvvetli bağlantı nedeniyle oldukça zordur. Lazer seramik içinde transmisyona uğrayarak bu güçlü bağlantıyı bozmak amacıyla kullanılır. Bu çalışma Er:YAG lazer ile debonding süresi ve pulpal sıcaklık değişiminin incelenmesi amacıyla yapıldı. 120 adet çekilmiş maksiller santral diş mine seviyesinde prepare edildi. Bu çalışmada lösit ve lityum disilikat içerikli CAD/CAM seramik bloklar kullanıldı. Bloklardan 5 mm x 12 mm boyutlarında, 1 mm kalınlığında 60'ar adet örnek hazırlandı. Seramik örnekler ışıkla sertleşen kompozit siman kullanılarak mine yüzeyine simante edildi. Her grup lazer parametrelerine göre 3 alt gruba ayrıldı (n=20) (1 W – 2 Hz – 500 mJ, 2W – 15 Hz – 135 mJ, 3 W – 10 Hz – 300 mJ). Böylece farklı seramik ve lazer parametresiyle 6 grup elde edildi. Her örneğe debonding sırasında 15 N'luk bir kuvvet uygulandı. Pulpal sıcaklık pulpa odasına yerleştirilen termokupl ile ölçüldü. Elde edilen veriler Kruskal Wallis ve Dunn çoklu karşılaştırma testleri kullanılarak analiz edildi. Debonding süresi 3 W gruplarında en kısa idi. 1W gruplarında 15 dakikada debonding gerçekleşmedi. Pulpal sıcaklık artışı en fazla 1W, en düşük 2W gruplarında bulundu.
Özet (Çeviri)
Removing all-ceramic restorations used with adhesive cements is extremely difficult due to strong bonding. Laser transmitted into the ceramic is used for debonding. This study is conducted to evaluate the debonding time and pulpal temperature caused by the Er: YAG laser. 120 extracted maxillary central teeth were prepared at the enamel level. Leucite and lithium disilicate CAD / CAM ceramic blocks were used in this study. Specimens from these blocks were fabricated with size of 5 mm x 12 mm and a thickness of 1 mm (60 specimens from each leucite and lithium disilicate). Ceramic blocks were cemented on the enamel surface using light cure adhesive cement. Each group was divided into 3 subgroups according to laser parameters (n = 20) (1 W - 2 Hz - 500 mJ, 2W - 15 Hz - 135 mJ, 3 W - 10 Hz - 300 mJ). Thus, 6 groups were obtained with different ceramic and laser parameters. During debonding, a force of 15 N was applied to each group. Pulpal temperature was measured with a thermocouple placed in the pulp chamber. Obtained data were analysed by using the Kruskal Wallis and Dunn multiple comparison tests. Debonding time was found in 3W groups the shortest. There was no debonding in 15 minutes in 1W groups. Pulpal temperature difference was found in the groups of maximum 1W and the lowest 2W.