High school teachers' attitudes, perceptions and perceived competence regarding inclusive education: A systematic literature review
Lise öğretmenlerinin kapsayıcı eğitime karşı tutumları, algıları ve yeterliliği: Sistematik literatür taraması
  1. Tez No: 660242
  2. Yazar: EMİNE ECENAZ SELİMHOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AIKATERINI MICHOU, DR. SERVET ALTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Öğrenci çeşitliliğine yönelik olumsuz davranışların önlenmesi, kapsayıcı eğitimin en önemli hedeflerinden biri olmasına rağmen, araştırmalar hala azınlık olan öğrencilere yönelik ötekileştirme, ayrımcılık ve zorbalığın devam ettiğinin altını çizmektedir. Öğretmenler, farklılıkları ne olursa olsun her öğrenciye saygı duyan ve onları koruyan güvenli bir öğrenim ortamını teşvik edecek kapsayıcılığın uygulanmasında kilit role sahiptir. Bu çalışma öğretmenlerin farklı cinsel yönelime sahip olan öğrencilerine yönelik tutumlarını, algılarını ve bu öğrencileri sınıfa dahil edecek eğitim stratejileri uyarlama konusunda ne kadar yetkin hissettiklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. 33 makalenin sistematik literatür taramasıyla, lise öğretmenlerinin eşcinselliğe, homofobik zorbalığa ve ilgili konuların sınıfa entegre edilmesine yönelik algı ve tutumlarının hem olumsuz (dışlayıcı) hem de olumlu (kapsayıcı) olabileceğini ve cinsel azınlık öğrencilerine yönelik tutumlarının çoğunlukla olumlu olduğu bulundu. Öğretmenlerdeki kapsayıcı tutum ve algı eksiklikleri çoğunlukla heteronormativiteye, kişisel değerlere, işlerini kaybetme korkusuna, yöneticilerden, ebeveynlerden ve diğer personelden destek alamamalarına, kınanma korkularına ve hizmet için ve öncesi eğitim eksikliklerine atfedildi. Ayrıca, öğretmenlerin kapsayıcılığa yönelik yeterlilik hislerinin aldıkları eğitime, yaşa, deneyimlerine, cinsiyetlerine, inandıkları dinlere, çalıştıkları okul türüne, okul bölgesine ve kendi cinsel yönelimleriyle bağlantılı olduğunu bulundu. Bu bulgular ile araştırma, okul personeli ve velilerin iş birliği sağlamasının, cinsel azınlık öğrencilerini de kapsayan okul politikalarının geliştirilmesinin, müfredatın daha esnek, uyarlanabilir olmasının, yeterli ve etkili hizmet içi ve hizmet öncesi öğretmen eğitiminin gerekli olduğunu ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Research highlights the ongoing marginalization, discrimination and bullying directed to minority students. The prevention of such negative behavior towards diversities is an objective of inclusive education. Teachers play a key role in implementing inclusivity by fostering a safe learning environment that promotes respect and protection for every student regardless of their differences. This study aimed to investigate high school teachers' attitudes, their perceptions towards sexual minority students. The study also examined how competent teachers feel to adapt inclusive strategies in their classroom. A systematic literature review of 33 articles found that although high school teachers' perceptions and attitudes towards homosexuality, homophobic bullying and integration of related issues in the classroom can be both negative (i.e., exclusive) and positive (i.e., inclusive), their attitudes towards their sexual minority students themselves are mostly positive. Teachers' lack of inclusivity was mostly attributed to heteronormativity, personal values, fear of losing their jobs, lack of support from administrators, parents and other staff members, fear of disapproval from them, and lack of training. The review also revealed that teachers' perceived competence towards inclusivity depends on their training, age, years of experience, gender, religion, school type and school region as well as their own sexual orientation. The findings are discussed in terms of the necessity of support from and collaboration with school staff and parents. Furthermore, recommendations are made for school policies that involve sexual minority students, adjustment and for the flexibility of curricula. Lastly, the importance of adequate and effective in-service and pre-service teacher preparation is emphasized.