İnsula-operküler bölge ak madde yollarının anatomisi
- Tez No: 660251
- Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET HÜSEYİN DOĞULU, DOÇ. DR. ABUZER GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Nöroşirürji, Anatomy, Neurosurgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: İnsula silvian fissür derininde çevre operkül ile çevrelenmiş kompleks bir anatomiye sahip beyin lobudur. Bölgenin radyolojik, anatomik ve elektrofizyolojik çalışmalarla son derece yüksek fonksiyonelliğe sahip olduğu gösterilmiştir. Bu kompleksite sebebiyle bölgeye yapılan girişimler beynin diğer alanlarına nazaran daha yüksek mortalite ve morbiditeye sebep olmaktadır. Bölge anatomisinin daha iyi anlaşılması amacıyla yaptığımız bu çalışmada insula ve derinindeki ak madde yollarını serebral operkülleri koruyarak incelemeyi hedefledik. Böylece insulayı çevresindeki operkülüm ile bir bütün olarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Mayıs 2020 tarihinde Gazi Üniversitesi Hızır Alp Mikroşir Laboratuvarında ardından Haziran 2020 ve Ağustos 2020 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Nöroşirürji Laboratuvarında Klinger metoduna uygun olarak hazırlanmış 10 adet postmortem insan beyni üzerinde yapılmıştır. Çalışmada diseksiyonlar lateralden mediale doğru presentral, postsentral girus ve operküler korteks korunarak yapılmıştır. Serebral korteks aspiratör ve spatula yardımı ile dekortike edilip daha sonra dişsiz pensetlerle U lifler kaldırılarak ak madde yolları ortaya çıkarılmıştır. Diseksiyonun her aşamasında bulunan lifler fotoğraf makinesi ile tripod ve slider kullanılarak stereoskopik (3D) çekim tekniği ile fotoğraflanmıştır. Bulgular: Diseksiyona presentral ve postsentral giruslar korunarak başlanmış, öncelikle operkülüm çevresindeki Süperior Longutudinal Fasikül ve Arkuat Fasikül gibi lif demetleri ortaya çıkarılmış, daha sonra dekortikasyona silvian fissür düzeyinde devam edilerek önce insular korteks ortaya çıkarılmış, daha sonra insula dekortike edilerek sırasıyla ekstrem kapsül, klastrum, unsinat fasikül, inferior fronto-oksipital fasikül, klastrokortikal lifler, putamen, globus pallidus, anterior komissür ve internal kapsül yapıları gösterilmiştir. Diseksiyon sırasında ekstrem kapsül ve eksternal kapsülden çevre operküllere giden ak madde lifleri gösterilmiştir. İnferior fronto-oksipital fasikülün frontoorbital operküle gönderdiği süperfisyel dalı gösterilmiştir. Tüm bu liflerin çevre operküllerle ilişkisi gösterilmiştir. Tartışma: Çalışmamızda insula ve derinindeki ak madde yapıları bölge anatomisiyle ilgili yapılan önceki çalışmalardan farklı olarak operküller korunarak operküler anatomiyle beraber incelenme fırsatı bulunmuştur. Ekstrem kapsülün internal ve eksternal kapsülden farklı olarak uzun bir assosiasyon lifi olmadığı yalnızca komşu insuler ve operküler girusları birbirine bağlayan U-liflerden oluştuğu gösterilmiştir. Ayrıca İnferior Fronto Oksipital Fasikülün (İFOF) diğer anatomik diseksiyonlarda gösterilmemiş, frontoorbital operküle gönderdiği dalı gösterilmiştir. Benzer bir dalın temporal operkülde olmadığı, operkül derininden posteriora doğru devamlılık gösterdiği bulunmuştur. Sonuç: Kompleks bir anatomiye ve fonksiyonel ağa sahip insulanın daha iyi anlaşılması, yeni cerrahi tekniklere esin kaynağı olması amacıyla yapılan bu anatomik çalışma insula ve derinindeki ak maddelerin çevre operkülle bağlantısına, ekstrem kapsül ve İFOF liflerine yeni bir bakış açısı getirmiştir.
Özet (Çeviri)
Objektives: The insula is a brain lobe with a complex anatomy surrounded by the surrounding operculum deep in the sylvian fissure. The region has been shown to have extremely high functionality with radiological, anatomical and electrophysiological studies. Due to this complexity, interventions in the region cause higher mortality and morbidity compared to other areas of the brain. In this study, which we conducted to better understand the anatomy of the region, we aimed to examine the insula and deep white matter pathways by protecting the cerebral operculum. Thus, we aimed to evaluate the insula as a whole with the surrounding operculum. Material and Mehtods: This study was carried out on 10 postmortem human brains prepared in accordance with the Klinger method at Gazi University Hızır Alp Microsurgery Laboratory in May 2020 and then at Yeditepe University Neurosurgery Department Microsurgery Laboratory between June 2020 and August 2020. In the study, dissections were performed from lateral to medial, preserving the precentral, postcentral girus and opercular cortex. The cerebral cortex was decorticated with the help of an aspirator and a spatula, and then U fibers were removed with forceps and white matter paths were revealed. The fibers found at every stage of the dissection were photographed with a stereoscopic (3D) technique using a tripod and a slider with a camera. Results: The dissection was started by preserving the precentral and postcentral giruses, firstly fiber bundles such as the Superior Longutudinal Fascicle and Arcuate Fascicle around the operculum were exposed, then the decortication was continued at the level of the silvian fissure to reveal the insular cortex first, then the insula was decorticated, respectively, the extreme capsule, clastrum, uncinate fascicle. , inferior fronto-occipital fascicle, clastrocortical fibers, putamen, globus pallidus, anterior commissure and internal capsule structures are shown. During dissection, white matter fibers from the extreme capsule and external capsule to the surrounding operculles are shown. The superficial branch of the inferior fronto-occipital fascicle sending to the frontoorbital opercle is shown. The relationship of all these fibers with the surrounding opercules has been demonstrated. Discussion: In our study, we had the opportunity to examine the insula and deep white matter structures together with the opercular anatomy, unlike previous studies on the anatomy of the region. It has been shown that the extreme capsule is not a long association fiber, unlike the internal and external capsule, but consists of U-fibers connecting the adjacent insular and opercular giruses. In addition, the branch of the Inferior Fronto Occipital Fascicle (IFOF), which has not been shown in other anatomical dissections, has been shown to the frontoorbital operculum. It was found that a similar branch was not in the temporal operculum, but continued from the deep operculer towards the posterior. Conclusion: This anatomical study, which was carried out to better understand the insula with a complex anatomy and functional network, and to inspire new surgical techniques, brought a new perspective to the connection of the insula and its deep white matter with the surrounding operculum, the extreme capsule and IFOF fibers.