Batı Anadolu Hellen Kolonizasyonu üzerine yeni bir değerlendirme: Maydos Kilisetepe Höyüğü Geometrik-Arkaik Dönem mimari buluntuları
A new evaluation on West Anatolian Hellen Colonization: Maydos Kilisetepe Mound Geometric-Archaic Period architectural finds
- Tez No: 660252
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL SAZCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Maydos Kilisetepe Höyüğü, yaklaşık 200x180 metre büyüklüğü ve 33 metrelik rakımı ile Gelibolu Yarımadası'nın en büyük höyüklerinden biri olma özelliğine sahiptir. 2010 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Göksel SAZCI tarafından başlatılan bilimsel kazılar günümüzde halen devam etmektedir. Yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda elde edilen verilere göre yerleşimin M.Ö. 3. Binden günümüze kadar iskân gördüğü tespit edilmiştir. Bu çalışmada Maydos Kilisetepe Höyüğü'nde 2010-2020 kazı sezonları içerisinde ortaya çıkarılmış olan, Geometrik dönemden Arkaik Döneme kadar tarihlendirilen oval planlı yapılar mimari açıdan incelenmiş; Batı Anadolu, Kuzey Ege Adaları, Karadeniz'e kıyısı olan bölgeler ve Anakara Yunanistan ile olan mimari benzerlikleri ve farklılıkları tespit edilerek, Maydos Kilisetepe Höyüğü'nün kolonizasyon içerisindeki yeri değerlendirilmiştir. Yerleşime ait mimari buluntular doğrultusunda, Geometrik Dönemden Arkaik Döneme yaşamış olan bölge halkının mimari tercihleri ve bu mimariye ait özellikler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Maydos Kilisetepe Höyük is one of the largest mounds of the Gallipoli Peninsula, with a size of approximately 200x180 meters and an altitude of 33 meters. Scientific excavations started in 2010 by Göksel SAZCI serving as a faculty member in Çanakkale Onsekiz Mart University, still continue today. According to the data obtained as a result of archeological studies, it has been determined that the settlement has been inhabited since the third millennium BC. Oval planned structures were discovered in Maydos Kilisetepe Höyük 2010-2020. In this study, the oval structures have been examined in terms of the architecture. Architectural similarities and differences among Western Anatolia, North Aegean Islands, Black Sea region and Continental Greece have been investigated. The condition of Maydos Kilisetepe Höyük has examined and it has been evaluated as the colonization activities. The people's architectural preferences and features are investigated in line with the settlement Geometric-Archaic period architectural finds.