Enflasyon ve enflasyon belirsizliği arasındaki nedensellik ilişkisinin simetrik ve asimetrik analizi: Türkiye örneği
Symmetric and asymmetric analysis of causality relationship between inflation and inflation uncertainty: The case of Turkey
- Tez No: 660270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZHAN SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Enflasyonun en önemli maliyetlerinden birisi enflasyon belirsizliğidir. Enflasyon ve enflasyon belirsizliğinin reel ve finansal kesimde meydana getirdiği olumsuz etkilerden dolayı arasındaki ilişkinin incelenmesi önem arz etmektedir. Bu çerçevede çalışma kapsamında enflasyon serisini temsilen Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE)'nin doğal logartiması kullanılmış ve enflasyon belirsizliği serisi ise EGARCH yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmada 2003:01-2020:06 dönemi için enflasyon ve enflasyon belirsizliği arasındaki ilişki simetrik Toda-Yamamoto ve Hacker ve Hatemi-J (2006) nedensellik testleri ile incelenmiştir. Sonrasında ise zamanla değişen asimetrik nedensellik testi ile değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi alt dönemler için analiz edilmiştir. Simetrik testlere göre, enflasyon ve enflasyon belirsizliği arasında çift yönlü nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Zamanla değişen asimetrik nedensellik test sonuçlarına bakıldığında ise, 2011:12-2020:06 dönemi için enflasyondaki pozitif şoklardan enflasyon belirsizliğindeki pozitif şoklara doğru, 2017:12-2020:06 dönemi için enflasyondaki negatif şoklardan enflasyon belirsizliğindeki negatif şoklara doğru ve 2016:10-2020:06 dönemi için ise enflasyon belirsizliğindeki negatif şoklardan enflasyondaki negatif şoklara doğru nedensellik ilişkileri vardır. Bu sonuçlar, Türkiye'de enflasyon ile enflasyon belirisizliğinin karşılıklı birbirini etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
One of the most important costs of inflation is inflation uncertainty. It is important to examine the relationship between inflation and inflation uncertainty due to the negative effects it causes in the real and financial sectors. In this context, the scope of work is that the natural log of the Consumer Price Index (CPI) was used to represent the inflation series, and the inflation uncertainty series was obtained using the EGARCH method. In the study, the relationship between inflation and inflation uncertainty for the period 2003:01-2020:06 was examined by symmetric Toda-Yamamoto and Hacker and Hatemi-J (2006) causality tests. Afterwards, the causality relationship between variables was analyzed for sub-periods with the time-varying asymmetric causality test. According to symmetric tests, a bidirectional causality relationship has been found between inflation and inflation uncertainty. Looking at the time-varying asymmetric causality test results, there are causal relationships from positive shocks in inflation to positive shocks in inflation uncertainty for the period 2011:12-2020:06, from negative shocks in inflation to negative shocks in inflation uncertainty for the period 2017:12-2020:06 and from negative shocks in inflation uncertainty to negative shocks in inflation for the period 2016:10-2020:06. These results indicate that mutually affect each other of inflation and inflation uncertainty in Turkey.