Tip 2 diabette makrovasküler komplikasyonlar açısından serum sitokin (Tümör nekroz faktör-alpha ve interlökin-1 beta) düzeylerinin ve lipid peroksidasyonunun değerlendirilmesi
The Assessment of serum cytokine levels and lipid peroxidation in type 2 diabetes mellitus according to macrovascular complications
  1. Tez No: 69695
  2. Yazar: SEVAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFİYE DONDURMACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
6.0ZET Diabetes Mellitus, kesin yahut göreceli insulin yetmezliği ve değişken derecelerde çevresel insulin direncine bağlı olarak karbohidrat, yağ ve protein merabolizmaları bozukluğu ve başlıcaları damarsal olmak üzere türlü komplikasyonlarla seyreden bir hastalıktır. Sitokinler (ILxp, TNFa ve IFNY), pankreas adacıklarındaki serbest oksijen radikallerini, lipid peroksidasyonunu ve. aldehid yapımını indükleyerek adacık p hücrelerine karşı toksik olabilirler. MDA, sitokin ile indüklenmiş p hücre yıkımının sitotoksik aracılarından biridir. Ayrıca yapılan bazı çalışmalarda TNFa'nın insülin rezistansının anahtar mediatörü olarak davrandığı gösterilmiştir. 16'smda periferik vasküler bozukluk (PVB), 14'ünde koroner iskemi (Ki) olan 30 Tip II diabetli hasta ile WHO standardizasyona göre uygulanan 2 saatlik OGTT ile nondiabetik oldukları saptanan 25 sağlıklı kontrol grubunun serum örneklerinde ILX, TNFa ve MDA düzeyleri belirlendi. PVB ve Ki göstergesi olarak dosya bilgisine ilaveten kolesterol, HDL,LDL,VLDL,trigliserid düzeyleri ölçüldü. Hastaların diabet yaşı ortalaması 14±7 yıl, kan glukoz düzeyi %230±34 mg, GHb %10,2±1,8, kolesterol %233±30 mg, HDL %30±3 mg, trigliserid %178±46 mg, MDA 7,6±0,8 nmol/L, ILap 21,43±6,22 pg/ml, TNFa 46,57+5,22 pg/ml bulundu. Hastaların tüm parametrelerinde kontrol grubuna göre çok ileri düzeyde anlamlı artış bulundu (p0.05). 132Diabet kontrolünün BMI, glukoz, kolesterol, MDA, ILxp\ TNFa değerlerine etkisini incelemek amacıyla GHb'i %10'dan küçük ve büyük olanlar belirledi. Her iki grupta da insülin kullananlar ve OAD kullananlar arasında IL^ dışında anlamlı bir fark yoktu (p>0,05). ILip'da ise GHb%10 olanlarda anlamlı bir fark bulunamadı (p0,05). TNFa ile MDA arasında orta güçte (r=0,57), TNFa ve BMI, diabet yaşı, glukoz, GHb, kolesterol, HDL,LDL,VLDL ve trigliserid değerleri arasında zayıf ilişki (0,25
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY Diabetes Mellitus (DM) is a disease accompanied with metabolic disorders of carbohydrates, lipids and proteins due to either absolute or relative insulin insufficiency and peripheral insulin resistance in variable degrees, and has several complications majority of which are vascular. Cytokines (ILip,TNFa, and IFNy) can be toxic for p cells by inducing lipid peroxydation and pro-duction of free oxygen radicals and aldehydes in the islets. Malondialdehyde (MDA) is one of the cytotoxic mediators involved in the cytokine induced p cells destruction. Moreover, in some studies, it has been shown that TNFa acts as the key mediator of insulin resistance. ILip, TNFa and MDA levels were measured in sera of 30 patients with type II DM; 16 with peripheral vascular disease (PVD), 14 with coronary artery disease (CAD) and also in 25 healthy controls shown to be non-diabetic by 2- hours OGTT according to WHO standardization. As markers of PVD and CAD, in addition to the data in the files of the patients, levels of total cholesterol, HDL, and triglycerides were measured. Mean values of the patients were duration of DM 14 ±7 years, blood glucose levels 230±34mg/dl, Ghb 10.2±1.8%, cholesterol 233±30mg/dl, HDL 49.57±6.mg/dl, MDA 7.6±0.8 nMol/ml, IL-lp 21.43±6.22pg/ml, TNFa 46.57+ 5.22pg/ml. All parameters of the patients were increased significantly when compared with healthy controls (p< 0,001). 134There was not a significant difference between the patients using insulin or oral antidiabetics (OAD) when comparing BMI, levels of glucose, cholesterol, MDA, ILlp and TNFa (p>0.05). In order to assess the effect of diabetic control upon BMI, levels of glucose, cholesterol, MDA, ILlp and TNFa, the patients with Ghb levels more or less than 10% were seperated. In these two groups, there was not a significant difference between the patients using insulin or oral anti- diabetics (OAD) except ILlp level (p>0.05). For ILlp, it was very significant in the group with Ghb < 10% (p 10% (p>0.05). When the patients were divided into 4 groups according to the duration of DM, there were not significant differences among the groups also. A moderate relation between TNFa and MDA (r =0.57); a weak relation between TNFa and BMI, duration of DM, glucose, Ghb, cholesterol, HDL, and triglyceride (0.25