Hz. Peygamber'in dualarından ortaya çıkan Müslüman kimliği
The identity which comes out from prayers of Prophet Muhammed
- Tez No: 660286
- Danışmanlar: PROF. DR. NİMETULLAH AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in yaşayan örneği olan Hz. Peygamber (s.a.v) temelleri tevhit, ibâdet ve ahlâk olan müslüman kimliğinin inşası için tüm gücüyle çalışmıştır. Bu mücadelenin her adımında Allah'tan yardım talep etmiştir. O'nun sünnetleri müslümanlara doğru ve yanlışın ne olduğu, olaylar karşısındaki tavırlarının nasıl olması gerektiği hakkında yani bireysel ve toplumsal yaşamlarının her anında onlara mihenk olmuştur. O'nun hayatının her anında duâya yer verdiğini bize ulaşan Hadis-i Şeriflerinden anlamaktayız. Hz. Peygamber'in fiili örnekliği yanında ümmetini iyi olan şeylere duâlarıyla teşvik ettiğini ve kötü olan şeylerden ise Allah'a sığındığı duâlarıyla sakındırdığını görmekteyiz. Hz. Peygamber (s.a.v) Allah'ın kendisine verdiği tebliğ vazifesini gerçekleştirirken duâlarıyla destekleyerek, İslâmın hakikatlerini sahabelerinin gönüllerine yerleştirmiş ve bir müslüman kimliği şekillendirmiştir. Bu çalışmamızda, Kütüb-i Sitte eserleri içerisinde bulunan Hz. Peygamber'in duâları bu perspektiften ele alınarak, bunlardan doğan müslüman kimliğinin genel bir tasviri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Prophet Muhammed (s.a.v) who is the living example of Kuran, worked with all his might to build the identity of muslim whose roots are monotheizm, prayer and morality. In every step of this struggle, he requested help from Allah. His sunna became a touchstone to muslims about what is right and what is wrong, how should they act in different situations which means in every moment of their individuâl and social lives. We understand from the reachable hadiths that he gave place to prayer in every moment of his life. We see that, apart from being an actual example, Prophet Muhammed (s.a.v) encouraged his ummah to good things with his prayers and discouraged them from bad things with his prayers which he took refuge in Allah. While fulfilling his duty of notification given to him from Allah, Prophet Muhammed (s.a.v) set the truths in his companions hearts, supporting with prayer, and he gave shape to an identity of muslim. In our study, by handling the prayers of Prophet Muhammed (s.a.v) which are from Kütüb-i Sitte in this perspective, we tried to create a portrayal of the identity of muslim which is born from these.