Ankara-Kazan kuzeydoğusu Ovaçay havzasının hidrojeoloji incelemesi
Hydrogeological investigation of Ankara-Kazan-Ovaçay basen (northeast part)
- Tez No: 120103
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ CANİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA-KAZAN KUZEYDOĞUSU OVAÇAY HAVZASININ HİDROJEOLOJİ İNCELEMESİ H Tay&n KAVAKLI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Baki CANİK İnceleme alam, İç Anadolu Bölgesi, Sakarya Havzasında, Ankaranın 40 km kadar kuzeyinde yer alır.Genişliğ i 67 km2 dir ve Kazan ilçesi alanın en büyük yerleşme merkezidir. Ankara Meteoroloji İstasyonu verilerine göre 199S yılma kadar olan 20 yıllık ortalama yağış miktarı 391.3 mm, yıllık sıcaklık ortalaması 10.3°C dir. İnceleme alanının 1/25000 ölçekli jeoloji ve hidrojeoloji haritası yapılmıştır. İnceleme alam ve yakın çevresinde görülmemekle birlikte stratigrafik olarak temelde, Paleozoyik yaşlı Elmadağ formasyonu yer almaktadır. Mesozoyik; Keçikaya, Hasanoğlan ve Akbayır formasyonları ile temsil edilmektedir. Senozoyik ise Dizilitaşlar, Karagedik, Miskincedere, Mamak, Gölbaşı formasyonları olarak ayırtlanmış ve haritalanmıştır. Kuvatemer yaşlı alüvyonlar, birikinti konileri, yamaç döküntüleri eski birimleri örterler. İnceleme alanında volkanik birimler, Paleozoyikde Elmadağ formasyonu içerisinde serpantin, peridodit ve diyabazlar ile, Mesozoyik'te ise andezit, trakiandezit, trakit ve alkali diyabaz sillen ile temsil edilmektedir.Tersiyer volkanizmasını temsil eden ve üst lav olarak ayırtlanan asit lav ve domları, inceleme alanındaki en genç volkanik etkinliğin ürünleridir. İnceleme alanında etkin olan Alpin Orojenezi, daha çok kırıldı yapıların oluşmasına neden olmuştur. Ova çay yatağında ortalama 40 m kalınlıkta, serbest yeraltısuyu bulunduran, kum, çakıl ve sütten oluşan alüvyon yer almaktadır. Ova çayı boyunca uzanan ve yer yer 1-1.5 km genişliğindeki alüvyon, yeraltısuyu işletmesine uygundur. İnceleme alanında havza çıkışma yakın olan yerde bulunan Bitik-Ahurköy-Yılbant dolayında, Pliyosen yaşlı karasal serilerde, bir miktar basınçlı yeraltısuyu bulunur. Alüvyon ve Pliyosen çökel birimlerindeki yeraltısuyunun kimyasal kalitesi birbirine uymaktadır. Pliyosen birimlerinden alüvyona doğru bir yeraltısuyu beslenmesi mevcuttur. Özgül verimi ve transmisivitesi düşük bulunan Pliyosendeki yeraltısuyu, işletmeye uygun değildir. Ancak, yerel ihtiyaçları karşılayabilir. Alüvyonda açılan kuyularda statik su seviyeleri, 1.5 m - 4 m arasında iken, yoğun kum ocağı faaliyetleri sonucunda günümüzde 20 m ye inmiştir. Ovaçayı alüvyonunda yapılan kum ocağı çalışmaları, bir an önce yasa ile ilgili uygun şartlar oluşturularak yeniden düzenlenmelidir. Eğer uygun şartlar oluşturulursa inceleme alanında çok verimli bir yeraltısuyu işletmeciliği yapılabilir. 2002, 80 sayfa ANAHTAR KELİMELER : Hidrojeoloji, Yeraltısuyu, Akiferler, Schoeller diyagramı, VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Misc. Thesis HYDROGEOLOGÎCAL INVESTIGATION OF ANKARA-KAZAN-OVAÇAY BASEN ( NORTH-EAST PART) H. Tayfan KAVAKLI Ankara University Instate of Natural and Applied Sciences Deparment of Geological Engineering Supervisor : Prof. Dr. Baki C ANÎK Investigation area is situated in the Sakarya Basin in the Central Anatolia Region and lies in the 40 km north of Ankara City. The area covers 67 km2 and Kazan is the major province in the area. According to the meteorological data of Ankara Meteorology Station (from 1975 to 1995), aimualpreciprt^on is 391,3 rnm and annual mean temperature is 10,3 °C Geological and hydrogeological maps of the investigation area were drawn to the scale 1/25 000. Paleozoic aged Elmadağ Formation lies in the basement Mesozoic era is represented by Keçikaya, Hasanoğlan, Akbayrr Formations. The formations of Cenozoic era were described as Dizilitaşlar, Karagedik, Miskincedere, Mamak and Gölbaşı formations and mapped. Quaternary aged alluvium tallus and alluvial tan cover older units. Diabase, peridodite and serpantine intrusions in Elmadağ Formation and andesite, thraciandesite, thracite, alkali diabase sills represent volcanic activity in Paleozoic and Mesozoic eras. The youngest volcanic activity is Tertiary aged acidic lava and domes. Discontinuities in the area can be seen because of Alpin Orogenesis. Water bearing alluvium has approximately 40 m thickness and is composed of sand, gravel and clay. Alluvium which lies along Ovacay and partly reaches to 1-1,5 km width is suitable for groundwater utilization. In the vicinity of Bitik, Ahurköy and Yilbant groundwater is confined in the Pliocene aged terrestrial series to the northwest of the basin namely outlet point Hydrochemical properties of groundwater in alluvium and Pliocene aged aquifer formations are almost similar. Groundwater flow direction is from Pliocene aged formations to the alluvium. Specific yield and transmissibility values of groundwater of Pliocene aged formations are low and the formations are only good for local needs. While static level of groundwater is 1.5-4 m, it was decreased to 20m because of excavation tor construction materials.. Mining activities should be carried out in accordance with present regulations and laws. If suitable conditions are take place, groundwater can be operated optimally in the investigetion area. 2002, 80 pages Key Words : Hydrogeology, Groundwater, Aquifers, SchoeHer diagrams. VH OOKfiMANTASYOH BURKX^