Polipropilen ameliyat ipliklerinin üretim ve karakterizasyonu
Production and characterization of polypropylene based sutures
  1. Tez No: 66031
  2. Yazar: B.EMRE GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Özet ÖZET Bu çalışmada ameliyat ipliği üretiminde kullanılmak üzere monofilament polipropilen fiberler üretilmiştir. Üretimde, ticari olarak temin edilen toz polipropilenin, % 0.133 antioksidant karışımı ve % 0.333 (w/w) boya (bakır ftalosiyanin) katılarak hazırlanmış modifiye formu kullanılmıştır. Hem antioksidant hem de boyanın eklenmesi nin polipropilenin eriyik akış hızını dolayısıyla işlenebilirliğini değiştirdiği gözlenmiştir. Monofilament fiber üretimi üç temel basamakta gerçekleştirilmiştir. Birinci basamakta modifiye PP ekstruzyonla, tek delikli başlık kullanılarak fiber formuna sokulmuştur. Ekstruder çıkışında fiber formundaki PP eriyik bir su banyosundan geçirilerek soğutulmuş ve bir makara üzerine toplanmıştır. Su banyosu sıcaklığı (Tbanyo), fiber sarım hızı (FSH) ve ekstruder vida devir hızı (VDH) değiştirilerek fiber özelliklerindeki değişiklikler incelenmiştir. Elde edilen fiberlerin çap, doğrusal yoğunluk, % kristaliniteleri değerleri mikrometre, tartım, x-ışınları kırınımı ve diferansiyel taramalı kalorimetre (DSC) ile belirlenmiştir. Sonraki basamaklarda istenilen oranda çekip-uzatabilmek, dolayısıyla istenilen çap değerlerine inilip, yüksek mekanik güç sağlayabilmek için en uygun fiberler,“ Tbanyev 15°C, VDH : 15 rpm, FSH : 300 rpm ”çekme koşullarında hazırlanmıştır. Fiber üretiminin ikinci basamağında, ilk basamakta elde edilen monofilament PP fiberlere istenilen çap ve mekanik özellikler ulaşabilmek için çekip-uzatma işlemi uygulanmıştır. Bu işlem, çekip-uzatma biriminin girişindeki motorun çıkışındaki motora göre daha hızla döndürülmesi ile sağlanmıştır. Bu motorların sarım hızları oranı (MSHO) ve biriminin sıcaklığı (T1S!ı) değiştirilerek elde edilen fiberlerin çapı, doğrusal yoğunlukları ve % kristaliniteleri belirlenmiştir. Fiberlerin mekanik özelliklerini tanımlamak üzere düğüm kopma dayanımı (DKD) ve kopmada uzama (KU) bulunmuştur. Yüksek mekanik güç ve uygun kopmada uzama değerlerine ulaşılması için en uygun koşullar şöyle bulunmuştur: T ısıt: 90°C, MSHO : 1/6.Özet a Fiber üretiminin son basamağı olan tavlama işleminde, tavlama birimine gergin olarak yerleştirilen fiber örnekleri erime sıcaklığının altında, belirli sürelerde bekletilmiştir. Tavlama süresinin (ttav) ve tavlama sıcaklığının (Ttav) fiber özelliklerine (çap, DKD, KU, % KRİS) etkileri araştırılmıştır. Yüksek mekanik güç ve istenilen uzama değerlerine ulaşmak için en uygun tavlama koşullan şöyle bulunmuştur : ttav : 10 dak, Tav : 100°C. Ameliyat ipliklerinde kullanılmak üzere en uygun koşullarda hazırlanan PP monofilament fiberler in-vivo hayvan testlerine alınmıştır. TSE'nin ilgili standartlarında verilen gerekli bu çalışmalarda fiberlerin doku ile uyumlu oldukları ve herhangi bir yan etki çıkarmadıkları saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Ameliyat iplikleri, monofilament polipropilen fiberler, eriyikten çekme, çekip-uzatma ve tavlama
Özet (Çeviri)
Abstract Hi ABSTRACT In this study, it is attempted to produce polypropylene (PP) monofilament suture. The modified form of commertially avaiable powder PP, which was prepared by adding % 0.133 antioxidant mixture and % 0.333 (w/w) pigment (copper phtalocyanine), was used in fiber production. By addition of both antioxidants and pigment to the mixture, were observed to change the melt flow rate and by this mean the procesability of the polymer. Monofilament fibers were produced in three basic steps. In the first step, modified form of PP was extruded, by using monofilament die, and melt spinned. The extrudate was cooled in a water bath and collected on a spool. The water bath temperature, fiber winding speed, and extruder screw speed (extrusion capacity) were changed to observe their effects on fiber properties. The melt spinned fibers were characterized by means of their diameter, linear density and % crystallinity by using a micrometer, balance, x-ray diffraction and differential scanning calorimeter (DSC) respectively. The fibers, which were produced according to the process conditions below, were decided to have the suitable properties for the next step (fiber drawing step) ; The water bath temperature: 15°C. extruder screw speed : 15 rpm, fiber winding speed : 300 rpm. In the second step of fiber production, the fibers, that were produced on the first step, were drawn so as to reach the desired diameter and mechanical properties. The drawing of fibers was done by adjusting the winding speed of motor in the entrance of the drawing unit higher than the motor winding speed on the exit. The ratio of winding speed of these two motors and the temperature of the drawing unit were changed to observe their effect on fiber diameter, linear density and % crystallinity. Knot strength at break and elongation at break was determined so as to define fiber mechanical properties, by using an universal test machine. In order to gain desired fibre mechanical properties, the required process conditions were found to be ; Drawing temperature : 90°C and the ratio of winding speeds of motors : 1/6.Abstract iv In annealing, the last fiber production step, fibers attached tidly to the annealing unit were exposured to controlled ambient at different temperature (Ttav), for different period of times in order to observe their effects on fiber diameter, DKD, KU and % crystallinity. So as to get high mechanical strength and sufficient elongation at break the required annealing conditions were found to be ; Ttav : 100°C and t^v : 10 min. PP monofilament fibers, which were produce in mild proses conditions, were selected for in-vivo animal tests. These tests are published by TSE standarts for biological testing of medical devices. In biological tests PP monofilament fibers observed to be compatible with tissue and to have no side effects on test animals. Keywords : Sutures, monofilament polypropylene fibers, melt spinning, drawing, annealing