Rize'de lise düzeyinde öğrenim gören okul takımı sporcularının spora özgü başarı motivasyon düzeylerinin incelenmesi
Examining sports-specific success motivation levels of school team athletes studying at HİGH school level in rize
  1. Tez No: 660308
  2. Yazar: AHMET ERDİ PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENGİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada lise düzeyinde öğrenim gören okul takımı sporcularının spora özgü başarı motivasyon düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini 2019-2020 öğretim yılında Rize ilinde lise düzeyinde eğitim gören okul takımı sporcuları oluşturmaktadır. Bu çalışma için rastgele örnekleme yöntemi kullanılarak çalışmaya gönüllü olarak katılan 200 (79'u kız ve 121'i erkek) öğrenciden oluşmaktadır. Anket formu olarak Spora Özgü Başarı Motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Analiz aşamasında elde edilen verilere normallik testi olarak Kolomograf-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri uygulandı. Normal dağılıma sahip veriler, bağımsız iki grup için T-testi ve üç veya daha fazla grup için tek yönlü (One-Way) ANOVA testi uygulandı. Veriler α= 0.05 anlamlılık düzeyinde sınanmıştır. Spora özgü başarı motivasyonu ölçeğinden elde edilen test sonuçlarına bakıldığında, cinsiyet değişkenine göre güç gösterme güdüsü alt boyutunda (p0.05). Sonuç olarak; cinsiyet, yaş, spor yapma yılı, sınıf düzeyi ve aile gelir düzeyi değişkenlerine baktığımızda lise düzeyinde okul takımına katılım sağlayan bireylerin motivasyon seviyeleri arasında anlamlı farklılıklar bulunduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine high school athletes' sport-specific achievement motivation levels. The universe of this study consists of high school athletes studying in Rize in the 2019-2020 academic year. For this study, it consists of 200 (79 female and 121 male) who voluntarily participated in the study using the random sampling method. Sports Specific Success Motivation Scale was used as the questionnaire form. As a normality test for the data obtained in the analysis phase; Kolomograf-Smirnov and Shapiro-Wilk tests were applied. T-test for two independent groups and one-way ANOVA test for three or more groups were used for normally distributed data. The data were tested at α = 0.05 significance level. When looking at the test results obtained from the sport-specific motivation scale, in the sub-dimension of motivation to show strength according to gender variable (p0.05). As a result; When we look at the variables of gender, age, year of doing sports, class level and family income level, it is seen that there are significant differences between the motivation levels of individuals participating in the school team at high school level.