Hastalıklı ve sağlıklı implant çevresi diş eti bağ dokularının HIF-1α, smad 3 ve FOXO4 seviyelerinin belirlenmesi
Determining the HIF-1α, smad 3 and FOXO4 levels of diseased and healthy peri-implant mucosa
  1. Tez No: 660321
  2. Yazar: EMRE LAFCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET MURAT TAŞKAN, DOÇ. DR. HATİCE BALCI YÜCE
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Amaç: İmplant çevresi hastalıklı ve sağlıklı periimplant mukoza, içerdiği fibroblast, enflamatuvar hücreler ve kollajen miktarı itibarıyla gingivadan farklılık gösterebilir. Cerrahi sonrasında bağ dokusunda klinik olarak iyileşme gözlense bile, iyileşen bağ dokusunun orijinal hücre ve kollajen içeriğine aynen sahip olmadığı çalışmalarla gösterilmiştir. Bu araştırmanın amacı; hastalıklı ve sağlıklı, gingival ve periimplant mukozal bağ dokuların, iyileşme biyobelirteçleri bakımından karşılaştırılmasıdır. Yöntem: Bu çalışma, rezektif gingival cerrahi endikasyonu olan toplam 64 hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalar sağlıklı (n=16), periodontitis (n=16), periimplant mukozitis (n=16) ve periimplantitis (n=16) olmak üzere dört gruba ayrılmıştır. Faz 1 periodontal tedavileri tamamlanan hastalardan, gingiva ve periimplant mukoza doku örnekleri alınmıştır. Doku örneklerinden elde edilen homojenatlardan Polimeraz Zincir Reaksiyonu analizi ile FGF-7, Smad 3, HIF-1α, VEGF, FOXO4 ve PHD gen ekspresyonlarının ve immünohistokimyasal boyama yöntemi ile FGF-7 ve Smad 3 genlerinin analizleri yapılmıştır. İmmünohistokimya ile dokudaki protein seviyelerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Diseased and healthy peri implant mucosa around the implant may differ from gingiva in terms of the amount of fibroblasts, inflammatory cells and collagen it contains. Even if clinical improvement is observed in the connective tissue after surgery, studies have shown that the healing connective tissue does not have the original cell and collagen content. The purpose of this study; is the comparison of diseased and healthy gingival and periimplant mucosal connective tissues in terms of healing biomarkers. Method: This study was conducted on 64 patients with resective gingival surgery indications. The patients were studied in four groups as healthy (n = 16), chronic periodontitis (n = 16), periimplant mucositis (n = 16) and periimplantitis (n = 16). Gingival and periimplant mucosal tissue samples were taken from patients whose phase 1 periodontal treatments were completed. FGF-7 and Smad 3 genes were analyzed by immunohistochemical staining method and FGF-7, Smad 3, HIF-1α, VEGF, FOXO4 and PHD gene expressions by Polymerase Chain Reaction method from the homogenates obtained from tissue samples. Protein levels in the tissue were examined by immunohistochemistry.