Yurttaşlığın tarihsel dönüşümü ve Türkiye'de yurttaşlık
Historical transformation of citizenship and citizenship in Turkey
- Tez No: 660329
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yerel Yönetimler, Kent ve Çevre Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, vatandaşlık kavramının tarihi süreçte yaşamış olduğu dönüşüm incelenecek, Osmanlı İmparatorluğu ile Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin takip etmiş olduğu vatandaşlık politikaları hakkında bilgi verilecektir. Vatandaşlık tarih boyunca siyaset biliminin önemli kavramlarından birisi olmuş, Antik Yunan, Antik Roma, Orta Çağ ve modern dönemde farklı vatandaşlık pratikleri gözlemlenmiştir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde yapılan reformlarla modern vatandaşlık Osmanlı hukuku sisteminin bir parçası olmuştur. Osmanlı vatandaşlığı Osmanlılık kimliğinin gelişiminde bir dönüm noktası olarak düşünülmelidir. Cumhuriyet döneminde ise vatandaşlık ortak bir kimlik ve onunla ilişkili olan politik ve kültürel değerlere dayanmıştır. Görev ve sorumluluk kavramları vatandaşlık politikalarının oluşumunda hak ve özgürlük kavramlarına göre daha etkili olmuşlardır. 1980 sonrası dönemde ise küresel ölçekte yeni vatandaşlık anlayışları tartışılmaya başlanmıştır. 1990'lı yıllarda Türkiye'de vatandaşlık politikalarıyla ilgili kısmi bir liberalleşme yaşanmıştır. 2000-2002 arası dönemde Avrupa Birliği (AB) ile
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at examining the transformation of the notion of citizenship in the historical process and analysing the citizenship policies of both Ottoman Empire and the Republic of Turkey. Citizenship has been one of the most important notions of political science throughout history, and now it is revealed that various citizenship implementations took place in Ancient Greece, Ancient Rome, the Middle Age as well as the modern era. As a result of the reforms made during the last period of the Ottoman Empire, modern citizenship became a part of the Ottoman judicial system. Hence, the Ottoman citizenship should be considered as a milestone in the development of the Ottoman identity. In the Republican period, citizenship had been based on the concept of a common identity and relevant political and cultural values. The notions of duty and responsibility had been more effective than the notions of rights and freedom in the formation of citizenship policies. In the 1980s, new citizenship approaches were being discussed on the global scale. During the 1990s, there was a partial liberalization in the citizenship policies adopted in Turkey. This tendency continued between 2000 and 2002 as a result of developing relations with the European Union.